Prawnik celebrytek z "The Fappening" oskarża Google [aktualizacja]

The Fappening - czyli dwa wycieki nagich zdjęć celebrytek - odbił się głośnym echem na całym świecie. Poszkodowane panie domagają się od Google albo skutecznego usunięcia ich zdjęć z sieci, albo zapłacenia olbrzymiej kary.

Jest to o tyle dziwne, że za pierwszy wyciek odpowiada Apple, a konkretnie luka bezpieczeństwa w świadczonej przez nich usłudze iCloud. Marty Singer, prawnik z Hollywood, skontaktował się dziś z Google, grożąc pozwem o 100 milionów dolarów zadośćuczynienia, jeżeli firma nie usunie nagich zdjęć gwiazd z sieci. Singer reprezentuje między innymi Jeniffer Lawrence, Rihannę czy Ariannę Grandę. W piśmie wystosowanym do giganta z Mountain View napisano m.in., że w wynikach wyszukiwania Google można odnaleźć linki prowadzące do stron z nagimi fotkami. Pojawia się więc zarzut, że na wycieku Google jeszcze zarobiło.

Prawnik zgłaszał pretensje do firmy już cztery tygodnie temu, ale pozostały bez odpowiedzi. Nowe żądania są nieco niedorzeczne, zwłaszcza w przypadku pierwszego wycieku. To tak, jakby pozywać do sądu dyrekcję dróg za to, że zbudowała szosę, z której skorzystał przestępca jadący kradzionym wzoem. Google i tak dość restrykcyjnie sprawdza wrzucane do sieci grafiki, aby usuwać zakazane z wyników wyszukiwania, jednak nawet tak potężna firma nie jest w stanie kontrolować wszystkiego. Teraz czekamy na odpowiedź internetowego giganta.

AKTUALIZACJA

Google odpowiedziało, że usuwa setki linków do zdjęć nagich celebrytek oraz wyrzuca z wyników wyszukiwania zawierające je strony, traktując pismo prawnika jako deklarację w rodzaju "prawa do zapomnienia" celebrytek (co oczywiście dotyczy tylko nagich fotek). Zaznacza jednak, że nie ma praw usuwać linków do zdjęć gwiazd wykonanych przez osoby trzecie - a i takie zdarzyły się w The Fappening i The Fappening 2. O ich usunięcie może wnioskować tylko wykonawca fotki. Do tego Google dodaje, że nie ma możliwości blokować innych wyszukiwarek, poprzez które można odnaleźć zdjęcia.