Prawo Moore'a - damy radę?

Prawo Moore'a od kilkudziesięciu lat "{{a:HTTP://www.idg.pl/news/83196.html}}przykręca ludziom śrubę{{/a}}" i niemal zmusza korporacje do miniaturyzowania układów scalonych. Teraz już nikt nie chełpi się, że jest w stanie je przeskoczyć - firmy myślą raczej o dotrzymaniu mu tempa. W przyszłości mają w tym pomóc diody zbudowane z... jednej cząsteczki.

Diody wykorzystywane są w praktycznie każdym układzie elektronicznym. Ich zadaniem jest m.in. ograniczanie przepływu prądu elektrycznego w jednym tylko kierunku.

Stworzona przez badaczy z Rosyjskiej Akademii Nauk, University of Chicago i University of South Florida dioda to cząsteczka składająca się z kilkudziesięciu atomów - jest tysiąc razy mniejsza niż jej klasyczny odpowiednik.

Zobacz również:

  • Tesla boi się koronawirusa. Nowe zasady funkcjonowania fabryk
Prawo Moore'a - damy radę?

Komputerowy model cząsteczkowej diody (źródło: Trent Schindler, NSF)

Naukowcy szacują, że dzięki wykorzystaniu pojedynczych cząsteczek w roli diod w dalszym ciągu będziemy w stanie sprostać prawu Moore'a. Kończą się bowiem możliwości na zmniejszanie skomplikowanych układów elektronicznych (ale: "30 nanometrów w procesorze - jest, jest, jest!")...