Prawo Telekomunikacyjne - zobacz co się zmieni

21 I 2013 to dzień, w którym wchodzi w życie nowelizacja prawa dotyczącego nas wszystkich - Prawa Telekomunikacyjnego. Politycy zapewniają, że ma być lepiej, jaśniej i prościej.

Nowelizacja wprowadzona została w celu ochrony interesów użytkowników. Jednym z głownych jej punktów jest wymóg przejrzystości umowy - czyli żadnych ustępów pisanych drobnym druczkiem, które były przeważnie sprytnym zabiegiem na wyciągnięcie od klienta dodatkowych pieniędzy. Dalej - nie będziemy zmuszani do podpisywania długoterminowych umów. Pierwsza umowa z operatorem nie może być podpisana na dłużej niż dwa lata, wprowadzone zostaną także umowy na czas krótszy niż rok. Co więcej, zajęto się też ochroną danych klientów. Firmy telekomunikacyjne, z których usług korzystaliśmy, będą mogły przechowywać nasze dane tylko 12 miesięcy - jak dotąd był to okres pełnych dwóch lat.

Prawo telekomunikacyjne

Prawo telekomunikacyjne

Na razie to koniec zmian, ale tylko chwilowy. Kolejne wejdą w życie już za dwa miesiące - 22 marca 2013. Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, ciasteczka (cookies) mogą naruszać naszą prywatność oraz być używane do szpiegowania użytkowników, więc jeśli wejdziemy na stronę, która wymaga ich instalacji, będziemy musieli wyrazić na to zgodę. Trzy miesiące później wejdą w życie kolejne nowe rozwiązania. Od 22 czerwca 2013 roku, jesli ktoś korzysta z mobilnego internetu, jego provider będzie miał obowiązek informowania o przekroczeniu limitu transferu danych. Nie wydamy więc niespodziewanej kwoty, doliczonej za transfer powyżej ustalonej wysokości.

Co więcej, dojdą również zmiany poprawiające efektywność gospodarowania widmem radiowym, ułatwiające prowadzenie działalności telekomunikacyjnej. Wszystkie nowelizacje opracowane zostały w listopadzie 2012 roku i znajdują się w Dzienniku Ustaw pod numerem 2012-1445. Całość w postaci pliku PDF mozna pobrać tutaj.