Prawo, a nie hakerzy

Według opinii wyrażonych na szczycie Global InfoSec Summit, rozwojowi e-gospodarki na świecie najbardziej przeszkadzają luki prawne i niedbałość producentów oprogramowania.

Według opinii wyrażonych na szczycie Global InfoSec Summit, rozwojowi e-gospodarki na świecie najbardziej przeszkadzają luki prawne. Ponad 300 specjalistów zgodziło się, że wbrew najczęściej wyrażanym opiniom największym zagrożeniem dla rozwoju e-biznesu nie są wcale hakerzy. Australijczyk William Caelli z Queensland University of Technology w Brisbane powiedział: "Częściej od złośliwych chłopców winę ponoszą dobrze opłacani programiści. Często tworzą oprogramowanie z dziurami, które inni wykorzystują. Firmy produkujące oprogramowanie często zastrzegają w licencjach, że nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody i dla nich problem się kończy. Niestety, nie ma uregulowań prawnych w tym zakresie". Przedstawicielka amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) Betty Shave stwierdziła, że w tej kwestii najlepiej sprawy ureguluje sam rynek. "Ludzie coraz częściej będą kupowali dobre i nieszkodliwe programy".

Bruce McConnell z Białego Domu przedstawił międzynarodowe analizy dotyczące problemów prawnych. Według jego badań, w zaledwie 44 krajach istnieją pewne ramy prawne nowej, elektronicznej gospodarki. "Stosowne przepisy są nawet w nowo uprzemysłowionych państwach, takich jak Indie czy Malezja. Może jednak budzić zdziwienie, że nie ma ich w Norwegii i Nowej Zelandii". Najczęściej przepisy dotyczą zakazu włamywania się do komputerów rządowych, rzadziej również do prywatnych czy firmowych. McConnell poinformował jednak zgromadzonych, że nie stwierdził, iż istnieje jakaś zależność między poziomem prawa w danym państwie a rozwojem jego gospodarki elektronicznej.

Poinformowano ponadto o przeprowadzonej przez organizatora konferencji - Information Technology Association of America - ankiecie w USA. Spośród 1000 dorosłych Amerykanów aż 70% nie czuje się bezpiecznych w czasie dokonywania szyfrowanych transakcji w Internecie. Harris Miller, prezes ITAA, powiedziała: "To zatrważające. Nawet mieszkańcy kraju, który jest liderem w Nowej Ekonomii, są niedoinformowani. Należy większy nacisk położyć na edukację".

Więcej informacji: www.itaa.org/infosec/summit.htm


Zobacz również