Premier DC-5330

W naszym laboratorium pojawił się najwyższy model kompaktowego aparatu marki Premier. Model oznaczony symbolem DC-5330 to bardzo niewielkie, kieszonkowe urządzenie.


Producent wyposaża aparat w matrycę CCD zdolną zarejestrować obraz o rozdzielczości aż 5 milionów punktów. Jest to bardzo dużo, jak na potrzeby przeciętnego użytkownika kieszonkowego aparatu fotograficznego. Wykonane zdjęcie można bowiem bez interpolacji powiększyć do wymiarów 21,7 x 16,3 cm przy rozdzielczości 300 ppi. Odbitki ze zdjęć, jakie wykonuje się na tradycyjnych aparatach kompaktowych, najczęściej nie są większe niż 10 x 15 cm lub 13 x 18 cm.

Budowa

Premier DC-5330

Ta mała "fotografująca kostka" pod względem stylistyki przypomina aparaty Canona z serii Digital IXUS. Obudowa Premiera jest dość starannie wykonana z metalu. Tuż nad obiektywem znajduje się wizjer optyczny, przy skraju obudowy zaś umieszczono lampę błyskową. Trzeba zatem uważać, by podczas fotografowania trzymając urządzenie oburącz nie przysłonić lampy palcem. Na górze zostało umieszczone duże koło zmiany trybów pracy. Pod kciukiem prawej dłoni fotografującego (na tylnej ściance aparatu) znajdują się przyciski zmiany ogniskowej. To, naszym zdaniem, dobre miejsce - fotografujący podczas manipulowania zoomem nie musi odrywać palca od spustu migawki. Nieco niżej zostały umieszczone dość powszechne już w aparatach cyfrowych - przyciski nawigujące menu. Z prawego boku DC-5330 znajduje się malutkie i raczej niewygodne w obsłudze kółko zmiany wartości (na przykład przesłony lub czasu).

Optyka

Producent wyposażył swój najwyższy model cyfrówki w zmiennoogniskowy obiektyw o trzykrotnym współczynniku powiększania. Aparat dysponuje zakresem ogniskowych odpowiadających w optyce małoobrazkowej 35-105 mm. Światło obiektywu wynosi 1:2.8 przy szerokim kącie i 1:4:8 przy maksymalnym zbliżeniu. Obiektyw po uruchomieniu aparatu wysuwa się automatycznie. Po wyłączeniu, chowa się osłaniając soczewkę plastikową przysłonką.

Funkcje

Aparat dysponuje większością zaawansowanych funkcji. Parametry ekspozycji mogą być dobierane na wszystkie sposoby, a więc automatycznie (A, P), za pomocą preselekcji czasu i przesłony (TV, AV) oraz ręcznie (M). Dla początkujących producent przewidział także programy: "portret", "sport" i "zdjęcia nocne". Menu aparatu pozwala między innymi na określenie czułości (ISO100-400), trybu migawki (zdjęcia pojedyncze lub seryjne) lub profilu barwowego. DC-5330 umożliwia ręczne ustawienie balansu bieli.

Pamięć

Aparat zapisuje zdjęcia na karcie typu Secure Digital. W zestawie znajdziesz nośnik o pojemności 16 MB. Aparat obsługuje także większe karty, nawet do 512 MB.

Wynik testu

Aparat dobrze oceniamy za ostrość obrazu - jest zupełnie porównywalna na przykład ze sporo droższym modelem cyfrówki - Sony DSC V1. Jak na amatorskie urządzenie tej klasy, DC-5330 jest w stanie zapisać obraz o dużej dynamice i stosunkowo niskim poziomie zakłóceń (pod warunkiem, że ustawimy najmniejszą czułość). Znacznie słabiej musimy ocenić zdolność tej cyfrówki do przystosowania się do panującego oświetlenia. Odwzorowanie barw określamy na średnim poziomie. Tak też możemy ocenić jakość obrazu, emitowanego na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym - pokazywany na nim obraz nie jest wolny od zakłóceń.

Podsumowanie

Aparat prezentuje spore możliwości w swojej klasie cenowej. Jest to z pewnością jedna z najtańszych cyfrówek oferujących rejestrację obrazu w rozdzielczości aż 5 milionów pikseli. Wynik testów pozwala nam polecić to urządzenie tym wszystkim fotografującym, którzy potrzebują niewielkiego aparatu cyfrowego.

produkt: Premier DC-5330

producent: Premier Image Technology Corporation

cena: 1999 zł

konkurenci: Canon, Casio, Fuji, HP, Kodak, Nikon, Olympus, Sony

kontakt: Benefit tel. (0-32) 330 11 60,http://www.benefit.pl

za:

Duża rozdzielczość, dobra dynamika, dobry stosunek możliwości do ceny.

przeciw:

Aparat zasilany nietypowym akumulatorem, pojawiają się zakłócenia.