Premiera ColdFusion 8

Firma Adobe wprowadziła nową wersję ColdFusion, narzędzia do tworzenia dynamicznych stron WWW oraz aplikacji internetowych. Od maja tego roku ponad 14 tysięcy deweloperów brało udział w testowaniu wersji beta produktu.

Jedną z nowości w ColdFusion 8 jest Server Monitor, który pozwala na poprawę wydajności serwera poprzez identyfikację wolno działających procesów. Wyświetla on szczegóły dotyczące czasu trwania poszczególnych zapytań i generowania wszystkich obiektów na stronie.

W nowej wersji usprawniono także integrację ColdFusion z innymi produktami , jak Flex, PDF, Adobe Integrated Runtime (AIR), czy Adobe LiveCycle. Komponenty w nowej wersji wspierają technikę AJAX, co daje możliwość tworzenia dynamicznych aplikacji z intuicyjnym interfejsem.

Najnowsza odsłona jest także w większym stopniu zintegrowana z platformą .NET. Dodano obsługę systemu Windows Vista, serwera aplikacji JBoss oraz usprawniono współpracę z najnowszymi wersjami baz danych.

Program dostępny jest w dwóch wersjach. ColdFusion 8 Enterprise Edition to produkt dla dużych przedsiębiorstw. Jest przystosowany do pracy na wielu serwerach, w tym na istniejących już serwerach aplikacji J2EE. Dla małych i średnich firm Adobe przygotowało prostą w konfiguracji wersję Standard.

Za Enterprise Edition trzeba zapłacić 7499 dolarów, natomiast wersja Standard została wyceniona na 1299 dolarów. Dostępne jest również specjalne, darmowe wydanie. Developer Edition, bo o nim mowa, można jednak używać wyłącznie przy tworzeniu i testowaniu aplikacji. Dla posiadaczy wcześniejszych wersji dostępne są specjalne zniżki na wersje uaktualniające.

Więcej informacji: Adobe