Premiera Corel Painter 11

Dostępna jest już nowa wersja programu malarskiego Painter firmy Corel, nosząca numer 11. Producent zapewnia, że w wydaniu tym zaimplementowanych zostało ok. 40 innowacji, obejmujących zarówno nowe funkcje, jak i poprawki już istniejących.

Wśród nowości oferowanych przez program na uwagę zasługuje m.in. system zarządzania kolorem - użytkownik może tworzyć osobne profile barwne dla każdego dokumentu, jak również liczyć na lepszą identyfikację kolorów w dokumentach importowanych z Photoshopa.

Z usprawnień w interfejsie warto wspomnieć o możliwości zwiększenia wymiarów palety kolorów celem precyzyjniejszego doboru barw - zmianie wymiarów ulega też paleta Universal Mixer. Aplikacja dysponuje teraz narzędziami transformacyjnymi (z możliwością przekształcenia całej warstwy lub wybranych jej komponentów). Zwiększono funkcjonalność narzędzia zaznaczania - Lasso dysponuje nowym trybem - Poligony. Corel Painter 11 został oczywiście wyposażony w nowe wzory pędzli - producent zapewnia, że przy odpowiedniej konfiguracji sprzętowej nastąpi zauważalny wzrost wydajności korzystania z programu w porównaniu z poprzednimi wersjami (zwiększenie szybkości działania może sięgać nawet 30 procent).

Pudełkowa wersja Corel Painter 11 kosztuje 429 dolarów

Pudełkowa wersja Corel Painter 11 kosztuje 429 dolarów

Nowy Painter oferuje rozszerzoną obsługę urządzeń firmy Wacom - oprogramowanie może współpracować ze wszystkimi modelami tabletów graficznych tego producenta.

Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows (XP i Vista) oraz Mac OS X (10.4 i 10.5). Wymagania sprzętowe dla OS-u Microsoftu są następujące: procesor Pentium 700 MHz lub porównywalny, 1 GB RAM i 500 MB miejsca na dysku. W wypadku platformy systemowej Apple minimalna konfiguracja rekomendowana przez Corela obejmuje: procesor PowerPC G5, 1 GB RAM i 500 MB miejsca na dysku. Zwraca uwagę fakt, iż z podanych na stronie producenta wymagań sprzętowych wynika, że Painter 11 dla Mac OS X nie jest dostępny jako aplikacja uniwersalna, czyli nie działa na komputerach z procesorami Intel. Pytanie w tej sprawie przesłaliśmy już do producenta i czekamy na potwierdzenie tej informacji.

Program kosztuje 399 USD w wersji elektronicznej, do pobrania ze strony producenta. Wersja pudełkowa wyceniona została na 429 dolarów. Użytkownicy zainteresowani aktualizacją posiadanej już starszej kopii Paintera do wydania 11 zapłacą odpowiednio 199 i 229 dolarów.

Corel zapowiada udostępnienie wersji demonstracyjnej aplikacji - ma to nastąpić jeszcze dziś, 25 lutego.

Więcej informacji: Corel