Premiera Corel Painter 11

Dostępna jest już nowa wersja programu malarskiego Painter firmy Corel, nosząca numer 11. Producent zapewnia, że w wydaniu tym zaimplementowanych zostało ok. 40 innowacji, obejmujących zarówno nowe funkcje, jak i poprawki już istniejących.

Wśród nowości oferowanych przez program na uwagę zasługuje m.in. system zarządzania kolorem - użytkownik może tworzyć osobne profile barwne dla każdego dokumentu, jak również liczyć na lepszą identyfikację kolorów w dokumentach importowanych z Photoshopa.

Z usprawnień w interfejsie warto wspomnieć o możliwości zwiększenia wymiarów palety kolorów celem precyzyjniejszego doboru barw - zmianie wymiarów ulega też paleta Universal Mixer. Aplikacja dysponuje teraz narzędziami transformacyjnymi (z możliwością przekształcenia całej warstwy lub wybranych jej komponentów). Zwiększono funkcjonalność narzędzia zaznaczania - Lasso dysponuje nowym trybem - Poligony. Corel Painter 11 został oczywiście wyposażony w nowe wzory pędzli - producent zapewnia, że przy odpowiedniej konfiguracji sprzętowej nastąpi zauważalny wzrost wydajności korzystania z programu w porównaniu z poprzednimi wersjami (zwiększenie szybkości działania może sięgać nawet 30 procent).

Premiera Corel Painter 11

Pudełkowa wersja Corel Painter 11 kosztuje 429 dolarów

Nowy Painter oferuje rozszerzoną obsługę urządzeń firmy Wacom - oprogramowanie może współpracować ze wszystkimi modelami tabletów graficznych tego producenta.

Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows (XP i Vista) oraz Mac OS X (10.4 i 10.5). Wymagania sprzętowe dla OS-u Microsoftu są następujące: procesor Pentium 700 MHz lub porównywalny, 1 GB RAM i 500 MB miejsca na dysku. W wypadku platformy systemowej Apple minimalna konfiguracja rekomendowana przez Corela obejmuje: procesor PowerPC G5, 1 GB RAM i 500 MB miejsca na dysku. Zwraca uwagę fakt, iż z podanych na stronie producenta wymagań sprzętowych wynika, że Painter 11 dla Mac OS X nie jest dostępny jako aplikacja uniwersalna, czyli nie działa na komputerach z procesorami Intel. Pytanie w tej sprawie przesłaliśmy już do producenta i czekamy na potwierdzenie tej informacji.

Program kosztuje 399 USD w wersji elektronicznej, do pobrania ze strony producenta. Wersja pudełkowa wyceniona została na 429 dolarów. Użytkownicy zainteresowani aktualizacją posiadanej już starszej kopii Paintera do wydania 11 zapłacą odpowiednio 199 i 229 dolarów.

Corel zapowiada udostępnienie wersji demonstracyjnej aplikacji - ma to nastąpić jeszcze dziś, 25 lutego.

Więcej informacji: Corel