Premiera Durona

Nowy procesor AMD Duron - kolejna konkurencja dla intelowskich Celeronów.

W czwartek firma AMD przedstawiła nowy procesor Duron, znany wcześniej pod kryptonimem Spitfire. Układ przeznaczony dla nieco tańszych komputerów ma konkurować na rynku z Celeronami Intela, podobnie jak procesor Athlon z wydajnym Pentium III. Duron pojawi się w sprzedaży już w czerwcu, lecz producent podał, na razie, niewiele szczegółów dotyczących szybkości oraz ceny nowego układu. Wiadomo jedynie, że będzie wyposażony w 200 MHz magistralę, technologię AMD 3DNow i pamięć cache L2, pracującą z pełną szybkością procesora.

Jak twierdzi Mark Bode, szef marketingu w AMD, Duron będzie następcą linii procesorów K6-2 i K6-III. AMD nie chce jeszcze ujawnić, jakie firmy produkować będą komputery oparte na nowym układzie, zapewnia jedynie, że pojawią się one na rynku w III kwartale br.

Nathan Brokwood, z firmy analitycznej Insight 64, przewiduje, że AMD może napotkać pewne trudności przy wprowadzaniu nowego produktu. Główną może być przekonanie producentów komputerów do zastosowania nowego procesora wymagającego odmiennej architektury płyt głównych. Wprowadzenie na rynek Durona może także zmniejszyć sprzedaż tańszych wersji procesora Athlon.


Zobacz również