Premiera Premium

Przetestowaliśmy oryginalne funkcje Plextora Premium.

Plextor Premium to wyjątkowa nagrywarka CD-RW: szybkość zapisu RW podwyższono w niej do 32x i dodano oryginalne funkcje, takie jak GigaRec czy SecuRec. Niestety, w naszych testach ogólna wydajność Premium okazała się niższa niż konkurentów 52/24/52, a nawet gorsza niż Plextora 48/24/48. Podczas zrzucania audio napęd z niewiadomego powodu zwalniał odczyt do 4x od mniej więcej połowy testowej płyty, a zapis CD-R trwał o kilkanaście sekund dłużej od wyniku rekordowego.

Prędkości 32x nie udało nam się uzyskać na żadnym nośniku CD-RW, nawet dodawanym do napędu – Plextor nagrywał je z szybkością 24x. Co gorsza, dołączone oprogramowanie InCD 4.0 wydłużało kilkakrotnie czas w teście nadpisywania pakietowego (nawet do 19 minut) i uniemożliwiało wypalanie płyt w Nero. Po zainstalowaniu InCD w wersji 3.5.24 wszystko działało bez zarzutu.

Funkcje GigaRec i SecuRec dostępne są tylko w trybie DAO na płytach CD-R, a uaktywnić je można tylko za pomocą dołączonej aplikacji narzędziowej PlexTools. Dzięki GigaRec na nośniku 700 MB można uzyskać pojemność do 980 MB (112 min), ale kosztem prędkości nagrywania (jedynie 4x) i wyłączenia BURN-Proof. Zapis 941 MB danych na płycie 700 MB trwał 28 min, a wypalony krążek odtwarzał się w każdym napędzie, jaki mieliśmy pod ręką.

Zawartość płyty zabezpieczonej funkcją SecuRec nie jest widziana przez napęd do momentu podania hasła w PlexTools. Problem jednak w tym, że czytniki inne niż Plextor do odczytu takiego krążka potrzebują programu SecuViewer (do pobrania z adresu www.plextor.be), który na naszych testowych PC po prostu nie działał.