Premiera Windows CE .Net

Na targach CES w Las Vegas odbyła się premiera najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, przeznaczonego dla handheldów i innych urządzeń elektronicznych – Windows CE .Net.

Na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas odbyła się premiera najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, przeznaczonego dla handheldów i innych urządzeń elektronicznych – Windows CE .Net. Zastąpi on cieszący się sporym powodzeniem wśród producentów takich urządzeń Windows CE w wersji 3.0.

Nowy system potrafi m.in. obsługiwać urządzenia komunikujące się ze sobą za pomocą standardów komunikacji bezprzewodowej Bluetooth oraz 802.11x. Według przedstawicieli Microsoftu, w nowym systemie znacznie ulepszono także mechanizmy zarządzające energią, co ma szczególne znaczenie przy zastosowaniu Windows CE .Net np. w handheldach czy telefonach komórkowych 3G.

Jądro należącego do rodziny systemów osadzonych (embedded) nowego produktu Microsoftu ma objętość jedynie 210 KB (w CE 3.0 wielkość ta wynosiła 400 KB). Umożliwi to instalację systemu na urządzeniach wyposażonych w mniejsze ilości pamięci niż dotychczas.

Microsoft podkreśla, że Windows CE .Net może działać na urządzeniach wyposażonych w różne rodzaje procesorów, włączając w to układy Intel x86, StrongARM oraz zapowiadane na niedaleką przyszłość chipy wykorzystujące architekturę XScale.

Wykorzystanie nowego systemu Microsoftu w swoich urządzeniach zapowiedziały już takie firmy, jak Motorola, Hitachi, czy Casio. Na razie nie jest znana dokładna cena Windows CE .Net, jednak wiadomo już, że np. użytkownicy handheldów Cassiopeia Pocket Manager BE-300 firmy Casio będą mogli dokonać uaktualnienia z wersji 3.0 za 29 USD.