Premiera Wirtualnej Ziemi Microsoftu

Microsoft idzie w ślady Google'a i publikuje własne narzędzie do wyszukiwania wybranej lokalizacji za pomocą map i zdjęć satelitarnych. O usłudze MSN Virtual Earth było już głośno od maja tego roku, jednak dopiero dzisiaj ma nastąpić oficjalna jej premiera.

Podobnie jak usługa Google Maps, Virtual Earth umożliwi użytkownikom tworzenie szczegółowych map wybranej lokalizacji - mają one składać się z nałożonych na siebie tradycyjnych map oraz zdjęć satelitarnych.

Na wrzesień planowana jest zaś kolejna odsłona tego narzędzia, wyposażona w dodatkową opcję przeglądania zdjęć. Jak zapowiada Mark Law, menedżer produktu Virtual Earth, będzie to tzw. widok z lotu ptaka, dzięki któremu będzie można oglądać zdjęcia nie tylko w rzucie pionowym, ale także i pod pewnym kątem.

Jedną z funkcjonalności, jaką ma wyróżniać się Virtual Earth będzie obsługa bezprzewodowych punktów dostępu do Sieci, znajdujących się w pobliżu miejsca pobytu użytkownika.

Po kliknięciu ikony "Find Me" w programie Virtual Earth można pobrać aplikację o nazwie Microsoft Location Finder - za jej pośrednictwem Microsoft łączy się z adresami MAC ("media access control") bezprzewodowych punktów dostępowych znajdujących się w zasięgu urządzenia użytkownika.

Najlepiej ta funkcjonalność będzie się sprawdzać oczywiście w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie występuje duża koncentracja bezprzewodowych routerów. Analitycy sądzą zaś, że funkcja bezprzewodowego znajdowania lokalizacji będzie szczególnie przydatna tym użytkownikom, którzy często korzystają z małych przenośnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe i elektroniczne asystenty (PDA).

Z pierwszej wersji Virtual Earth będą na razie mogli skorzystać tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, producent jednak już zapowiada rozszerzenie dostępności usługi także na inne kraje.

Więcej informacji: MSN.

O usłudze Virtual Earth informowaliśmy już w artykule "Wirtualna Ziemia Microsoftu".


Zobacz również