Premiera platformy Shelton'08 w 3 kwartale

Intel podzielił się informacjami na temat nowej budżetowej platformy o nazwie Shelton'08. Przeznaczone dla tanich notebooków rozwiązanie powinno pojawić się na rynku w trzecim kwartale tego roku.

Budżetowa platforma Shelton'08 bazuje na jednordzeniowym procesorze Diamondville (1,6 GHz, 533 MHz FSB) charakteryzującym się niewielkim zapotrzebowaniem na energię (3,5 W). Pobór mocy całej platformy ma wynosić zaledwie 8 W, co powinno się przełożyć na 3-4 godziny pracy notebooka na bateriach. Przedstawiciele Intela wspominają również o chipsecie 945GSE (z wbudowanym procesorem graficznym wspierającym DirectX 9), obsłudze jednokanałowych pamięci DDR2, module WiFi 802.11g, porcie USB/PATA dla dysku SSD (solid state driver) oraz wyświetlaczu o przekątnej wynoszącej siedem lub osiem cali.

Przenośne komputery korzystające z nowej platformy będą kosztowały (w zależności od konfiguracji) od 300 do 500 USD. Intel zamierza również wprowadzić w drugim bądź trzecim kwartale przyszłego roku dwurdzeniową wersję procesora Diamondville. Prace związane z nowymi notebookami rozpoczęły już firmy MSI i Gigabyte, natomiast w późniejszym terminie dołączą do nich tacy producenci jak Dell, Hewlett-Packard (HP) i Acer.

Źródło: DigiTimes.com