Premiera procesora Huawei Kirin 990 na targach IFA

Najnowszy układ scalony chińskiego producenta ma zadebiutować już 6 września.

Huawei zdradzi szczegóły na temat swojego najnowszego układu z najwyższej półki do urządzeń mobilnych już 6 września na targach IFA w Berlinie. Premiera Kirin'a 990 została potwierdzona za pomocą filmiku na Youtube, który pojawił się na oficjalnym profili producenta.

Debiut odbędzie się prawdopodobnie podczas głównej konferencji prasowej Huawei na targach. W taki sam sposób zaprezentowano rok temu Kirin 980 oraz Kirin 970 w 2017 roku. W krótkim zaledwie 10 sekundowym filmiku na Youtube widać migające logo 5G, co może sugerować, żęe najnowszy ekran będzie obsługiwać sieć 5G.

Podobnie, jak w przypadku układu Kirin 980 najnowszy SoC (System on Chip) może nadal nie mieć wbudowanego modemu sieci 5G. Potrzebny może być dodatkowy oddzielny komponent. Rozwiązanie takie zostało zastosowane już w Huawei Mate 20 X 5G, który jest w chwili obecnej jedynym oficjalnie sprzedawanym smartfonem z 5G w naszym kraju.

Huawei już wcześniej potwierdziło, że najnowszy układ Kirin 990 zostanie wykorzystany w poprawionej wersji składanego Mate X. Bardzo prawdopodobne jest również, że procesor zostanie zastosowany także w najnowszych przedstawicielach z serii Mate 30. Ich premiera ma się odbyć krótko po targach IFA już 18 września.

Sprawa serii Mate 30 jest w chwili obecnej rozwojowa, ponieważ raporty sugerują, że telefony te zostały zarejestrowane po wydaniu amerykańskiego zakazu handlu. W konsekwencji telefony te mogą nie obsługiwać usług oraz aplikacji od Google. Możliwe, że będą one wykorzystywać Androida w wersji AOSP (Android Open Source Project).

Premiera procesora Huawei Kirin 990 na targach IFA

Źródło: techadvisor

W przypadku, gdyby Huawei zdecydował się na implementacje modemu bezpośrednio w procesorze Kirin 990 to seria Mate 30 stanie się dużo bardziej atrakcyjny ze względu na niższe zużycie energii i zapewne tańszą cenę. Niestety kluczowe jest jednak wsparcie firmy Google. Europejscy użytkownicy nie kupią flagowego smartfonu z Androidem, który nie będzie posiadał dostępu do najpopularniejszych usługi i sklepu z aplikacjami Google Play.

Więcej informacji dowiemy się już za tydzień na konferencji prasowej.