Premiera programu QuarkXPress 7

Na konferencji prasowej w Nowym Jorku przedstawiono długo oczekiwaną wersję 7 programu QuarkXPress, który został wyposażony w nowe funkcje i jest przeznaczony zarówno dla osób przygotowujących materiały do druku, jak i dla projektantów witryn internetowych. Niestety, program nie działa w trybie natywnym na Macintoshach z procesorami Intela.

Nowa wersja programu jest oparta na standardzie JDF i wprowadza technologię o nazwie Quark Job Jacket, która pozwala zapisywać szczegółowe dane o przepływie pracy bezpośrednio w projekcie Quarka. Obejmuje to między innymi informacje o wymaganych zasobach, układzie stron, regułach i specyfikacji danych wyjściowych. Dzięki tym informacjom można zapobiec powstawaniu błędów podczas tworzenia publikacji i przygotowywania jej do druku.

QuarkXPress 7 udostępnia funkcje kontroli projektów oparte na regułach (tzw. preflight), a także możliwość osadzania wszystkich elementów wymaganych do produkcji (czcionek, informacji o kolorach, zdjęć i obrazów itp.) bezpośrednio w pliku wynikowym w celu zapewnienia zgodności z formatem PDF/X.

W programie pojawiła się funkcja publikowania baz danych z użyciem języka znaczników PPML (Personalized Print Markup Language). Umożliwia on wielokrotne wykorzystywanie wielu instancji tych samych danych statycznych, zsynchronizowanej zawartości i elementów stron głównych. Pozwala to szybko tworzyć dokumenty różnego typu, przeznaczone do publikowania w druku lub w Internecie.

Nowe funkcje przezroczystości zapewniają użytkownikom pełną kontrolę nad tym aspektem. Obecnie można zastosować efekt przezroczystości dla tekstu, obrazów, ramek, tabel i linii. Zarządzanie tym efektem odbywa się na poziomie poszczególnych elementów koloru obiektu. Możliwe jest także tworzenie dynamicznych cieni oraz maskowanie zdjęć z miękkimi krawędziami za pomocą kanałów alfa. Obejmuje to obsługę natywnego efektu przezroczystości w plikach Photoshopa (PSD lub TIFF).

Dużym rozczarowaniem jest fakt, że Quark nie przedstawił jeszcze wersji Universal dla Macintoshy z procesorami Intela. Według zapewnień producenta, zostanie ona udostępniona dopiero w drugiej połowie roku.

Cena programu wynosi 4160 zł (pełna wersja International), 1360 zł (aktualizacja wersji International), 4915 zł (pełna wersja Passport) lub 1360 zł (aktualizacja wersji Passport). Więcej informacji: Quark