Premiery SF/fantasy na które czekamy: serial "Gra o tron"

Ukazał się pierwszy zwiastun serialu "Gra o tron" - ekranizacji powieści fantasy George'a R. R. Martina realizowanej przez stację HBO.

Jedną z głównych ról w serialu "Gra o tron" zagra Sean Bean

"Gra o tron" (angielski tytuł - "The Game of Thrones") to pierwsza część siedmiotomowego cyklu "Pieśń Lodu i Ognia".

"W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam... Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron" - czytamy w oficjalnym opisie książki, zamieszczonym na stronie WWW wydawcy.

Zobacz również:

  • Elden Ring na nowych materiałach. Ta gra będzie hitem
  • HBO GO - Najciekawsze premiery tygodnia [27.09-3.10]

Książka, wydana po raz pierwszy w 1996 r., zbiera bardzo przychylne opinie. Użytkownik Pok na forum serwisu biblionetka.pl ocenia, że "Gra o tron" to "znakomita książka fantasy (choć elementów fantasy nie ma szczególnie dużo i np. magii prawie wcale nie uświadczymy) napisana z wielkim kunsztem. Na uwagę zasługuje prowadzenie fabuły, która jest widziana z różnych perspektyw, ale akcja cały czas posuwa się do przodu. Takie zagranie na pewno dało książce wiele świeżości, a czytelnik nie ma czasu na nudę. Drugą największą zaletą jest nieprzewidywalność. Praktycznie nigdy nie można być do końca pewnym, co się stanie (...)".

Fabuła powieści toczy się w świecie Westeros, w którym pory roku zmieniają się bardzo powoli. Symbolizuje to m.in. tytuł pierwszego oficjalnego teasera serialu: "Nadchodzi zima".

Pilot serialu został nakręcony pod koniec 2009 r. W marcu 2010 r. został pokazany władzom kanału HBO, które przyjęły go z takim entuzjazmem, że zamówiono realizację pełnego sezonu. Oprócz pilota będzie on liczył 9 odcinków.

Odwórcą roli Eddarda Starka, jednej z głównych postaci książki, jest znany brytyjski aktor Sean Bean ("Equilibrium", "Władca Pierścieni"). Towarzyszy mu m.in. Lena Headey ("300").

Plany przeniesienia dzieła G.R.R. Martina na mały ekran zapowiedziano już w 2007 r. Fani twórczości pisarza będą musieli uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości. Telewizyjna premiera serialu przewidziana jest na wiosnę 2011 r.