Prestigio Multiboard, czyli polska tablica multimedialna 4K

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, firma Asbis, właściciel marki Prestigio, zaprezentowała dwa nowe urządzenia wypełniające luki w rynkowej ofercie dla biznesu i instytucji edukacyjnych. Jednym z nich jest Prestigio Multiboard.

Multimedialna tablica Prestigio Multiboard to niepozornie prezentujące się urządzenie, wyglądające z grubsza jak sporych rozmiarów płaski wyświetlacz. Po części dlatego, że w gruncie rzeczy, to jest, de facto, imponujących rozmiarów monitor, tyle, że w pewnym sensie wyspecjalizowany. Firma Prestigio dedykuje go instytucjom edukacyjnym, oraz jako wyposażenie firmowych sal konferencyjnych.

To co drugiej kolejności - poza gabarytami urządzenia - robi wrażenie to cena, którą trzeba za Multiboard zapłacić. W ofercie Asbis funkcjonują aż cztery modele Multiboardów, o czterech różnych przekątnych, istnieją więc też cztery poziomy cenowe. Wersja mierząca 55 cali to koszt około 15 tysięcy złotych, czyli dla instytucji edukacyjnych jakieś 12 tysięcy bez VAT. Nie najgorzej, zwłaszcza, że cena jest porównywalna z najpopularniejszym konkurencyjnym rozwiązaniem, czyli zestawem projektor plus ekran. Wersja 84 calowa to już jednak natomiast ponad 49 tysięcy złotych, czyli równowartość dobrego samochodu średniej klasy.

Co w zamian otrzymuje użytkownik?

Multiboard o przekątnej 55, 65 lub 70 cali to pokryty niezwykle odpornym, kwarcowym, matowym szkłem wyświetlacz o rozdzielczość ekranu FullHD, tuner TV, oraz możliwość sterowania przy pomocy pilota. Wersja 84 calowa dysponuje absolutnie tymi samymi funkcjami, tyle, że z rozdzielczością 4K, a więc czterokrotnie większą niż mniejsi kuzyni.

Nie usprawiedliwiałoby to jednak ceny urządzenia gdyby poprzestać na tym. Tablica Prestigio to bowiem nieco więcej niż duży monitor. Na tylnej stronie Multiboarda umieszczono płaski, sięgający góra dwóch centymetrów moduł, w którym mieści się kompletny komputer z procesorem Intel Core i5 i wszystkimi potrzebnymi portami. Można więc uznać, że Multiboard to gigantyczny komputer typu All-in-One, dający takie same możliwości co dobry laptop z systemem Windows 8.1, albo jeszcze większy tablet.

Kolejną cechą Multiboard jest bowiem płynna recepcja dotyku. Oczywiście, urządzenia dysponują zbyt dużą przekątną aby funkcję tę zabudować w samym ekranie. Rejestratory dotyku ukryto więc w metalowej ramce okalającej wyświetlacz. Tablica rozpoznaje i śledzi pięć punktów styku, oraz jego szerokość. Można więc rysować pięcioma palcami naraz, ale kiedy zostaną zwarte, uruchomi się funkcja gąbki do ścierania. Nie trzeba też kupować specjalnych rysików. Wystarczy cokolwiek, co znajdzie się pod ręką.

Opowiadając o 84-calowym Multiboardzie, prezes Asbis stwierdził, że waży on około 150 kg. To przede wszystkim zasługa 3mm grubości tafli kwarcowego szkła, kryjącego wyświetlacz. Mimo to, chwilę później dodał, że tablica jest urządzeniem mobilnym. To ze względu na stojak na kółkach, na którym zainstalowany jest Multiboard. Dzięki niemu tablicę można w dość prosty sposób przetransportować z punktu A do B i szybko uruchomić. Żeby urządzenie zadziałało wystarczy jedno wolne gniazdko.

Według danych Prestigio, wyświetlacz będzie działał ponad 50000 godzin, co daje około 15 lat 8 godzinnej pracy dziennie. Mimo to, Prestigio Multiboard objęty jest gwarancją tylko na 5 lat.

Myśląc o przekuciu Multiboardów w pieniądze Asbis z nadzieją spogląda nie tylko na polski ale i światowy rynek tablic multimedialnych. W Polsce kluczem do sukcesu może stać się trwający program Cyfrowa Szkoła, dający szkołom możliwość odświeżenia floty sprzętu. Jeśli zaś chodzi o świat, to ponoć już pojawiły się pierwsze zamówienia. Sprzęt trafić ma między innymi do Arabii Saudyjskiej.