Pretec: szybkie karty MMC

Na odbywających się od 1 czerwca w Taipei targach Computex, firma Pretec prezentuje nowe modele kart pamięci formatu MultiMediaCard, charakteryzujące się bardzo szybkim transferem danych.

Nowe karty pamięci Preteca zostały zbudowane w oparciu o specyfikację MMC 4.0, w ramach której opisane są urządzenia obsługujące 1-bitowe, 4-bitowe oraz 8-bitowe poziomy transferu. Specyfikacja pozwala również na zwiększenie szybkości zegara do 52 MHz, co zdaniem producenta powoduje teoretycznie nawet 20-krotny wzrost prędkości transferu danych w stosunku do obecnie stosowanych kart pamięci tego formatu (nawet do 52 MB/s).

Pretec: szybkie karty MMC
Zaprezentowane na tegorocznym Computexie karty pamięci MMC oferują prędkość odczytu danych na poziomie 22 MB/s, zaś prędkość zapisu danych - 18 MB/s. Jest to zaledwie połowa teoretycznie osiągalnej prędkości transferu, bowiem w kartach tych zastosowano kontroler pracujący z dwukrotnie niższą częstotliwością - 26 MHz. Pretec zamierza jednak docelowo opracować karty dysponujące kontrolerami z zegarem 52 MHz, jak tylko ich produkcja stanie się bardziej opłacalna i zostaną zmniejszone ich rozmiary.

W kartach pamięci zgodnych ze specyfikacją MMC 4.0 umożliwiono pracę z wykorzystaniem napięcia 3,3 V lub 1,8 V. Niższe napięcie znajdzie zapewne zastosowanie w bardziej przenośnych urządzeniach (przykładowo handheldach), bowiem wiąże się ono z mniejszą konsumpcją energii, a co za tym idzie - dłuższą żywotnością baterii. Masowa produkcja i rozpoczęcie sprzedaży nowych kart pamięci MMC Preteca planowane jest na ostatni kwartał br. Ich cena prawdopodobnie będzie wyższa o 15% od obecnie dostępnych na rynku modeli.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: