Prezentacja multimedialna krok po kroku


4. Publikacja i pokaz

Gotową prezentację trzeba przygotować do publikacji. Pokaz może odbywać się na ekranie komputera, przy użyciu rzutnika, może być transmitowany do przeglądarek ze strony WWW, zapisany w postaci filmu, dostosowany do obsługi przez prelegenta bądź samodzielnego oglądania. W każdym z tych przypadków warto ustawić nieco inne opcje.

PowerPoint

Prezentacja multimedialna krok po kroku

Wybór formatu zapisu prezentacji PowerPointa jest całkiem spory.

1. Parametry odtwarzania prezentacji wybiera się na karcie Pokaz slajdów. W sekcji Monitory ustawisz parametry wyświetlania. Rozwijając listę Rozdzielczość, możesz przekonwertować projekt do innej rozdzielczości. Funkcja ta przydaje się, gdy trzeba na przykład zmniejszyć objętość pliku. Jeżeli korzystasz z dwóch monitorów, zaznacz Użyj widoku prezentera. Dzięki temu na jednym ekranie widoczna będzie prezentacja, a na drugim - widok projektu wraz z informacjami dodatkowymi czy notatkami twórcy pokazu.

2. Parametry narracji, rejestrację pokazu czy tempo odtwarzania ustawisz w sekcji Przygotowywanie. Możesz tu również ukryć niektóre karty. W tym celu zaznacz dany slajd i kliknij Ukryj slajd. Ponowne użycie tego przycisku odkrywa je. Wybierz przycisk Przygotuj pokaz slajdów i zaznacz typ pokazu. Jeżeli ma być obsługiwany przez prowadzącego, zaznacz Prezentowany przez prelegenta. Można także dostosować pokaz do samodzielnego oglądania. Optymalizacja do rozmiarów okna wymaga wybrania Przeglądany indywidualnie, do rozmiarów ekranu - Przeglądany, jako kiosk. Pokaz może być również zapisany bez narracji bądź bez animacji, zawierać tylko niektóre slajdy, być przełączany ręcznie bądź zgodnie z chronometrażem. W tym miejscu zdefiniujesz także kolor pióra i kolor wskaźnika laserowego (aby użyć wskaźnika, wciśnij w trakcie prezentacji klawisz Ctrl i lewy przycisk myszy).

3. W celu zapisania prezentacji kliknij kartę Plik i polecenie Zapisz i wyślij. Liczba opcji jest całkiem spora. Plik możesz wysłać na przykład za pomocą poczty elektronicznej. Kliknij Wyślij za pomocą poczty i wybierz format - PDF, XPS bądź zwykły załącznik. Zapis na dysku wymaga kliknięcia polecenia Zmień typ pliku i wybrania odpowiedniego formatu. Pokaz możesz także wypalić na płycie (Spakuj prezentację na dysk), utworzyć z niej plik wideo i przygotować wersję do oglądania na żywo w przeglądarce (Emisja pokazu slajdów). Jeżeli chcesz skorzystać z tradycyjnej formy zapisu plików, wybierz w oknie Plik polecenie Zapisz jako.

Impress

1. Opcje publikacji w OpenOffice Impress zawarte są w menu Pokaz slajdów i poleceniu Ustawienia pokazu slajdów. Możesz tu wybrać zakres prezentacji i określić, czy mają się w niej znaleźć wszystkie, czy jedynie wybrane slajdy. Zdefiniujesz sposób wyświetlania, określisz metodę przełączania plansz, sposób wyświetlania wskaźnika i obsługę wielu monitorów.

2. Aby zapisać prezentację, rozwiń menu Plik i wybierz polecenie Zapisz jako bądź Eksportuj. Do wyboru masz formaty różnych wersji OpenOffice i StarOffice, pliki PowerPointa oraz szablony. Wyeksportujesz plik na przykład do postaci PDF, HTML czy jednego z formatów graficznych, takich jak BMP, JPG, TIFF i GIF.

Prezentacja online

Prezentacja multimedialna krok po kroku

PowerPoint 2010 umożliwia publikację stworzonej prezentacji w Internecie i oglądania jej na żywo przez zaproszone osoby. Do odbioru wystarczy tradycyjna przeglądarka, do utworzenia wymagane jest jednak konto w usłudze Windows Live. Aby skorzystać z tej funkcji, przygotuj prezentację, a następnie kliknij polecenia Plik, Emisja pokazu slajdów i jeszcze raz Emisja pokazu slajdów. Wybierz Rozpocznij emisję. Zaloguj się do Windows Live. Na ekranie zostanie wyświetlone łącze do strony z prezentacją. Musisz je przekazać osobom, które chcesz zaprosić do oglądania. Możesz je na przykład od razu wysłać pocztą elektroniczną. Kliknij wtedy Wyślij w wiadomości e-mail. Aby rozpocząć transmisję, wybierz przycisk Rozpocznij pokaz slajdów.