Prezentacja prawdę Ci powie

Po części teoretycznej i poradnikowej przyszedł czas na obiektywne testy. Próbie poddaliśmy wiele projektorów zarówno korzystających z technologii LCD, jak i DLP. Okazuje się, że im nowszy model, tym lepsza jakość.

Po części teoretycznej i poradnikowej przyszedł czas na obiektywne testy. Próbie poddaliśmy wiele projektorów zarówno korzystających z technologii LCD, jak i DLP. Okazuje się, że im nowszy model, tym lepsza jakość.

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

W poprzednich artykułach można się było zapoznać z budową wewnętrzną projektorów i cechami charakterystycznymi stosowanych systemów projekcji obrazu. Dzięki temu, analizując wyniki poszczególnych testów można się będzie przekonać się, czy argumenty producentów znajdują swoje potwierdzenie w praktyce. Na początek warto przeczytać procedurę testową, aby wiedzieć, jakie kryteria brane są pod uwagę i jak testy są prowadzone. Poniżej zamieszczamy również minisłowniczek pojęć, które można napotkać, wertując specyfikacje projektorów.

Jak testowaliśmy

Testy przeprowadzone zostały w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu, pozwalającym na analizę działania urządzeń zarówno w całkowitym zaciemnieniu, jak i w rozproszonym sztucznym świetle o stałym natężeniu.

Wszystkie projektory sprawdzaliśmy przy użyciu tych sa-mych urządzeń współpracujących. W przypadku testu z wykorzystaniem komputera urządzenia podłączano przewodem sygnałowym stanowiącym standardowe wyposażenie zestawu. Pomiarów i analiz dokonywaliśmy w rozdzielczości rzeczywistej projektorów 800x600 (SVGA), 1024x768 pikseli (XGA) lub innej, np. WXGA. W przypadku analizy jakości projekcji w systemie kina domowego za źródło materiału DVD posłużył odtwarzacz Harman Kardon DV25, połączony z projektorami przewodem S-Video wysokiej jakości - Ixos 124AV-300 lub kablem D-Sub/Component. Obraz wyświetlaliśmy na białym, matowym ekranie o wymiarach - 2,0 x 2,1 m.

Profesjonalne narzędzia poszły w ruch

Jako narzędzie pomiarowe pozwalające na obiektywne i precyzyjne zbadanie jakości generowanego obrazu wykorzystaliśmy specjalny program Projectors Shoot-Out, składający się z kilkudziesięciu "trudnych" dla projektorów obrazów testowych. Ta aplikacja przygotowywana jest cyklicznie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Audio/Video (ICIA) z myślą o prestiżowych dla producentów testach produktów podczas największych światowych targów narzędzi prezentacyjnych INFOCOMM.

Pozwala ona na zbadanie takich aspektów obrazu, jak naturalność kolorów (m.in. barwne fotografie środowiska naturalnego, kolory pastelowe), kontrast (m.in. obrazy testowe zawierające czarne i białe pasy), ostrość (jednakowy drobny wzór, wyświetlany zarówno w centrum, jak i w narożnikach ekranu), reprodukcja czerni i odcieni szarości (obrazy zawierające specjalnie przygotowane ponumerowane pasy o różnych odcieniach czerni i szarości), przejścia tonalne (obrazy przedstawiające obiekty o odpowiednio dobranej fakturze, zawierającej trudne do odwzorowania przejścia tonalne pomiędzy kolorami), geometria (obraz testowy złożony z drobnej siatki poprzecznych i podłużnych pasów, dodatkowe okręgi w centrum i narożnikach ekranu), umiejętność prezentacji detali (obrazy przedstawiające przedmioty o bardzo drobnej fakturze). Dodatkowo Projectors Shoot-Out pozwala zaobserwować, jak badane urządzenie będzie się zachowywać w czasie projekcji typowych materiałów prezentacyjnych, dokumentów tekstowych zawierających czcionki o różnej wielkości, arkuszy kalkulacyjnych, grafiki CAD oraz różnego rodzaju wykresów.

Kino domowe też się liczy

W przypadku testów pod kątem kina domowego materiał testowy obejmował filmy DVD powszechnie cenione za ponadprzeciętny transfer obrazu o najwyższej jakości. Wyselekcjonowane tytuły to Gwiezdne Wojny I, Mroczne Widmo, Gladiator, Szeregowiec Ryan, Mrówka Z, Fight Club, Titan A.E, Terminator 2, Amelia.

Przekątna testowego obrazu wynosiła w każdym przypadku ok. 80 cali. Natężenie światła padającego na ekran badaliśmy światłomierzem ze specjalną przystawką, umożliwiającą zmierzenie 10-stopniowego strumienia świetlnego. Pomiarów dokonano w centrum oraz w ośmiu innych punktach ekranu, zgodnie z zaleceniami ANSI. Wytwarzany przez urządzenia hałas zmierzyliśmy decybelomierzem.

Podczas testu każdemu z projektorów przyznaliśmy pięć ocen w kategoriach: wydajność, możliwości, jakość, opłacalność oraz ocena końcowa. Ocena końcowa wyliczana jest na podstawie sumy iloczynów w kategoriach: wydajność (waga 55 %), możliwości (waga 30 %) oraz jakość (waga 15 %).

Wydajność wyliczaliśmy na podstawie wyników uzyskanych w próbach jakości generowanego obrazu: zmierzone światłomierzem natę-żenie światła wytwarzane przez projektor (waga 35%), ostrość (20%), naturalność kolorów (10%), głębia czerni (10%), kontrast (15%) oraz szumy (10%). Każdy wynik uzyskany w poszczególnych składowych testu wydajności był dzielony przez najwyższy wynik uzyskany w swojej kategorii. Suma powstałych w ten sposób liczb, którym przypisaliśmy powyżej wymienione wagi procentowe, stanowi ocenę wydajności. Natężenie światła wytwarzanego przez projektor mierzyliśmy dwukrotnie - w całkowitym zaciemnieniu i w stałym sztucznym oświetleniu. Pomiary obejmowały dziewięć punktów ekranu.

Możliwości Na ocenę możliwości projektora wpływały m.in.: obecność gniazd rozszerzeń typu karta PC, czytnik Memory Stick (lub podobnych), możliwość rozbudowy o dodatkowy tuner TV, zastosowanie mechanicznej regulacji rozmiarów i ostrości obrazu, poziom hałasu, żywotność lampy, obecność i rodzaj zainstalowanych głośników (mono lub stereo), waga, wskaźnik laserowy lub możliwość emulacji myszy za pomocą pilota, liczba wejść/wyjść wideo i audio, liczba trybów obrazu (4:3, 16:9, Pan&Scan), regulacja zniekształceń trapezowych, oferowane tryby projekcji (odwrócona, tylna, itp.), funkcja markera (zaznaczanie na obrazie), funkcja PIP (obraz w obrazie), funkcja stop-klatki i zoom, wbudowana kamera, hub sieciowy.

Jakość Na ocenę jakości składają się m.in. długość gwarancji, ocena wykonania, podręczniki i instrukcje obsługi, dołączane dodatkowe oprogramowanie, liczba i rodzaj dostarczonego okablowania, wyposażenie w torbę do transportu projektora, menu ekranowe w języku polskim.

Opłacalność Jest iloczynem oceny końcowej oraz średniej ceny wszystkich projektorów w teście, podzielonej przez cenę danego urządzenia (maksymalnie 10 punktów).

Mitsubishi LVP-X490U

Zwycięzca naszego testu to projektor dość wyjątkowy. Z pewnością nie nadaje się do podróży. Jest to urządzenie stacjonarne, montażowe, na co wskazuje jego waga wynosząca prawie 7 kg. Jeszcze rok czy dwa lata temu takie modele nazywano "przenośnymi", ale mówienie o nich w ten sposób dzisiaj, gdy są dostępne o wadze poniżej 1 kg, byłoby wielkim nieporozumieniem. Mitsubishi wyposażyło swój model praktycznie we wszystko, czego może sobie zażyczyć kinoman lub wymagający prezenter. Siła promienia świetlnego to aż 2600 ANSI lumenów. Potwierdziły to nasze pomiary - projektor świecił najjaśniej ze wszystkich 55 urządzeń, które dotychczas testowaliśmy. Średnia uzyskana z pomiarów w dziewięciu punktach ekranu wykazała, że równomierność rozświetlania całej powierzchni jest wzorowa. Na pracę projektora nie wpływa mocne oświetlenie pomieszczenia - obraz jest zawsze bardzo wyraźny. Rozdzielczość to XGA, które wystarczy zdecydowanej większość osób do komfortowego prowadzenia prezentacji. Wzorem modeli NEC, Mitsubishi ma tryb oszczędzania lampy, w którym jasność nieznacznie spada, lecz wentylatory działają ciszej, a żywotność lampy wydłuża się. Przyjmowany sygnał wideo może mieć każdą postać, włącznie z sygnałem komponentowym poddanym progresywnemu skanowaniu. Panel przyłączy jest jakby z innego przedziału cenowe-go i ma całą masę gniazd: podwójne VGA, wyjście na dodatkowy monitor, USB oraz zdublowane złącza kompozytowe i S-Video. Ciekawostką jest wbudowany koncentrator sieci LAN z pięcioma gniazdami. Dzięki niemu można podłączyć projektor do sieci lub podłączając do niego kilka komputerów, utworzyć niezależną niewielką sieć lokalną. Oczywiście w sieci mogą być przesyłane pliki np. z prezentacją, którą ma wyświetlać projektor. Rozwiązanie znakomite, szczególnie w większych salach konferencyjnych. O jakości obrazu można się wypowiadać właściwie w samych superlatywach, więc odsyłamy do wyników testów zawartych w tabeli.

Producent Mitsubishi

Informacje ProAUDIO-AVT tel. (71) 3325999, www.proaudio.pl

Cena 29 055 zł

3M MP8765

Po raz kolejny koncern 3M, wspólnie z firmą Hitachi (to ona w rzeczywistości produkuje projektory dla 3M), zajmuje wysokie miejsce w naszych testach. Wysoka rozdzielczość XGA pozwala na prowadzenie prezentacji w komfortowych warunkach. Wadą urządzenia jest dość duża waga (4,5 kg to w dzisiejszych czasach wynik przeciętny), która raczej nie skłania do zabierania go w podróż. Nikt za to nie zawiedzie się na wyposażeniu w funkcje, które obejmują praktycznie wszystkie nowinki spotykane w najnowszych konstrukcjach. Nie zabrakło cyfrowego przemieszczania obrazu w trybie projekcji materiału ze źródeł wideo. Przy obrazie komputerowym w proporcjach 4:3 te manewry nie są możliwe. Ciekawie prezentuje się również korekta efektu zniekształceń trapezu, która działa nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Jest też przydatny tryb oszczędzania lampy (o nazwie Whisper), który wpływa na przedłużenie jej żywotności i wyciszenie wentylatorów przy jednoczesnym nieznacznym zmniejszeniu jasności podczas projekcji.

Tylny panel złączy został wyposażony praktycznie w pełni. Oprócz gniazd wideo standardów kompozytowego i S-Video są złącza komponentowe. Sekcja komputerowa obejmuje zdublowane wejścia i wyjścia VGA, cyfrowe DVI i port USB. Bardzo dobrze 3M wypada w kategorii jasności.