Prezenty dla pociech

Późna wiosna to czas dzieci. Komunie i Dzień Dziecka zmuszają dorosłych do zafundowania podarków, które spełnią oczekiwania maluchów - niejednokrotnie wygórowane - i wzbudzą niezdrową zazdrość ich przyjaciół. Wśród urządzeń cyfrowych znaleźć można wiele ciekawych propozycji.


Późna wiosna to czas dzieci. Komunie i Dzień Dziecka zmuszają dorosłych do zafundowania podarków, które spełnią oczekiwania maluchów - niejednokrotnie wygórowane - i wzbudzą niezdrową zazdrość ich przyjaciół. Wśród urządzeń cyfrowych znaleźć można wiele ciekawych propozycji.

Drzewiej dziatwa z dziką rozkoszą witała nieśmiertelne prezenty w postaci rowerów, zegarków, aparatów fotograficznych, klocków LEGO czy domków dla lalek Barbie. Dziś najmłodsze pokolenie woli komputerowe symulacje od rajdów czymkolwiek w prawdziwym terenie, bogato ilustrowane zdjęciami z komórek czy filmami z kamer internetowych blogi wyparły papierowe pamiętniki, a rozmowy z przyjaciółmi prowadzi się za pośrednictwem SMS-ów lub Gadu-Gadu.

Chociaż zdecydowanie bardziej popieramy koncepcje zmuszające małolatów do wysiłku fizycznego i umysłowego, to jednak celem prezentu jest uradowanie obdarowanego, a nie obdarowującego. I trzeba się pogodzić z faktem, że teraz dzieciom twarz promienieje raczej na widok PlayStation Portable niż rolek. Dlatego zrobiliśmy mały remanent sprzętu, z którym mieliśmy do czynienia, wybierając najciekawszy, mogący zaspokoić wybredne gusta przedstawicieli najmłodszego pokolenia.

Czy będzie to "drobiazg" w postaci telefonu komórkowego najnowszej generacji, z powodzeniem zastępującego odtwarzacz multimedialny, czy aparat cyfrowy odporny na mało delikatne traktowanie przez użytkownika, czy nieco większy laptop, nie mówiąc już o klasycznym pececie dla gracza, prezent dla dzieciaka niekoniecznie musi być najlepszy w swej klasie. Jeśli nie jest spełnieniem jasno sprecyzowanych marzeń, powinien być przede wszystkim wyjątkowy w dowolny sposób, wyróżniać się z masy choćby wyglądem czy funkcjonalnością - po to, aby obdarowany mógł się nim pochwalić przed rówieśnikami. To trudne zadanie, zwłaszcza dla pragmatycznego dorosłego, ale przy odrobinie wysiłku można znaleźć sporo interesujących produktów.

Asus Eee PC

Informacje RM Mobile Solutions, tel. 022 4357500,http://www.mobilesolutions.pl Cena 1299 zł

Prezenty dla pociech

Asus Eee PC

Wielki hit ASUSA w bardzo małej formie - Eee PC szturmem zdobył rynek, oferując esencję laptopa za niewielkie pieniądze. Zredukowany do rozmiarów zeszytu notebook skonstruowano z klasycznych podzespołów mobilnych Intela (procesor Celeron M ULV, chipset 910 ze zintegrowaną grafiką), jednak nie jest typowym przedstawicielem przenośnych pecetów. Mały, 7-calowy ekran o rozdzielczości 800x480 oraz waga 924 g z baterią kwalifikują Eee PC bardziej do urządzeń UMPC niż laptopów.

Ograniczone do minimum wyposażenie to m.in. 512 MB RAM, 4 GB pamięci flash, pełniącej funkcję twardziela, trzy porty USB, gniazdo LAN oraz modemu i moduł Wi-Fi b/g. Są również: kamera internetowa, czytnik kart MMC/SD i wyjście VGA. Eee PC pracuje pod kontrolą specjalnie dostosowanej dystrybucji Xandros Linux (są też droższe wersje z Windows XP), dzięki której używanie tego komputerka jest niezwykle proste i intuicyjne - w sam raz dla dzieci. Jest tylko jeden poważny szkopuł: ASUS oficjalnie nie wprowadził tego maleństwa do sprzedaży w naszym kraju, więc zarówno interfejs graficzny, jak i układ klawiatury nie są spolszczone.

Packard Bell EasyNote MH35-U-050

Informacjehttp://www.packardbell.pl Cena 2500 zł

Prezenty dla pociech

Packard Bell EasyNote MH35-U-050

Gdy surogat notebooka, taki jak ASUS Eee PC, wywoła u dziecka jedynie uśmiech politowania, a darczyńców stać na dwukrotnie większy wydatek, mogą sięgnąć po prawdziwy komputer przenośny z grupy najtańszych. Po debiucie nowych procesorów Intela z serii T8x00 i T9x00 ceny starych układów dwurdzeniowych T2xx0 spadły tak bardzo, że możesz je mieć w laptopie za ok. 2500 zł.

Taki właśnie jest model Packard Bell EasyNote MH35-U-050, wyposażony w panoramiczny, 15-calowy ekran, CPU T2370 1,73 GHz, 2 GB pamięci, twardy dysk 160 GB, kamerę internetową i system Vista Home Premium. Zwolennikom mniejszych i lżejszych form polecamy droższy o 300 zł MSI PR210-012PL z 12-calowym wyświetlaczem, lepszym układem graficznym i wyjściem HDMI, które pozwoli podłączyć notebook do nowoczesnych monitorów i telewizorów.

LG Super Multi Blue GGW-H20L

Informacjehttp://www.lge.pl Cena 1000 zł

Prezenty dla pociech

LG Super Multi Blue GGW-H20L

Komputerowa nagrywarka nie wydaje się interesującym pomysłem na prezent, tym bardziej że kosztuje niewiele ponad 100 zł. Ale 10-krotnie droższe urządzenie LG to już coś z zupełnie innej beczki: dwa lasery - czerwony i niebieski - połączone w GGW-H20L tworzą najbardziej wszechstronny i najnowocześniejszy napęd optyczny na rynku, który nie tylko zapisuje klasyczne warianty CD i DVD, lecz także obsługuje nośniki Blu-ray i HD DVD. Chociaż batalię o przyszłość wygrał Blu-ray, to jednak tytułów wideo wysokiej rozdzielczości dostępnych w pokonanym formacie jest sporo i dziś można je kupić za połowę wartości albo nawet taniej. Ponieważ LG sprytnie postawił na pełną obsługę zwycięskiego rozwiązania (zapis i odczyt płyt BD), pozwalając jednocześnie użytkownikom odtwarzać dyski konkurencyjnej technologii, obdarowany nagrywarką Super Multi Blue będzie miał święty spokój, przyszłość już dziś i pełną swobodę w żonglowaniu krążkami.