Prezes UKE wypowiedział się w sprawie kodów CAPTCHA w Aero2

Wprowadzenie mechanizmu CAPTCHA do Aero2 wywołało oburzenie wielu użytkowników tej usługi. Konieczność wpisywania co godzinę kodów w przeglądarce w celu ponownego nawiązania połączenia z internetem jest sporą niedogodnością. Sprawie przyjrzał się prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i… nie znalazł nieprawidłowości.

Wszystko wskazuje na to, że kody CAPTCHA w Aero2 zostaną na stałe. BDI wprowadziło konieczność przepisania co godzinę ciągu znaków, aby możliwe było ponowne ustaniowienie połączenia, które jest przerywanego po upłynięciu każdych kolejnych sześćdziesięciu minut. Chociaż użytkownikom nie przypadło do gustu to rozwiązanie, to jego wprowadzenie nie jest sprzeczne z regulaminem darmowego dostępu do internetu.

Ze względu na duże oburzenie osób korzystających z Aero2 sprawie przyjrzał się prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Po opublikowaniu przez niego oświadczenia w tej sprawie okazało się, że nie znalazł on żadnych nieprawidłowości, a wprowadzenie kodów CAPTCHA jest zgodne z polskim prawem i z regulaminem usługi.

Prezes UKE wypowiedział się w sprawie kodów CAPTCHA w Aero2

Prezes UKE zaznacza, że w Decyzji Rezerwacyjnej na BDI został zawarty zapis, że bezpłatny internet w ramach Aero2 ma być dostarczany nieprzerwanie przez przynajmniej 60 minut. Wprowadzenie kodów CAPTCHA nie ogranicza pod względem treści i dostępnych protokołów, a BDI tłumaczy, że to ograniczenie ma za zadanie zniechęcenie osób nadużywających bezpłatnego dostępu do internetu - była to ponad połowa użytkowników Aero2.

Dzięki CAPTCHA osoby korzystające z Aero2 zgodnie z przeznaczeniem, czyli do podstawowych czynności (poczta elektroniczna, łączenie się z EPUAP itp.) będą cieszyć się lepszą jakością łącza. Aero2 nie jest też w zamyśle przeznaczone jako dodatkowa karta SIM do smartfona lub tabletu, tylko ma być to sposób na łatwe i bezpłatne połączenie się z siecią dla osób wykluczonych cyfrowo.

źródło: uke.gov.pl