Prezes UOKiK nakłada 141 tys. zł kary za oszukańcze SMS-y

Oszukańcze SMS-y to plaga, która zebrała potężne żniwa wśród nieświadomie dających się "nabić w butelkę" konsumentów. Jedna z firm stosująca tego typu praktyki została właśnie ukarana przez UOKiK.

Od listopada 2010 r. do grudnia 2011 r. spółka CT Creative Team prowadziła konkurs SMS-owy "Quiz wiedzowy", którego głównym celem było wyciągnięcie z kieszeni konsumentów pieniędzy.

"I w końcu się udało! Wygrywasz gwarantowaną nagrodę w grze o 100 000 zł. Po odbiór odeślij darmowy sms" - taką wiadomość od spółki otrzymywały tysiące osób. Niestety, gdy któraś z nich dała się wciągnąć w tę zabawę, okazywało się (o czym nie wiedziała), że staje się automatycznie uczestnikiem konkursu polegającego na wysyłaniu płatnych SMS-ów.

Wspomnianą "nagrodą gwarantowaną" była usługa multimedialna na telefon, natomiast kolejne SMS-y były jeszcze bardziej zachęcające i tak napisane, abyśmy myśleli, że wygramy 100 000 zł:

"Przecież piszemy: Komisja ds. Nagród przyznaje Ci Nagrode Gwarantowana w grze o 100 000 zł! Po odbior slij SMS: KASA na DARMOWY nr 8064!’GRATULUJEMY! SMSQuiz.pl."

Oczywiście przyglądając się temu tekstowi od razu widać, że to wielka ściema, lecz należy tutaj pamiętać, że wiadomości takie trafiały również do starszych ludzi.

UOKiK wymierza karę

W grudniu 2011 r. UOKiK wszczął postępowanie przeciwko CT Creative Team. Wykazało ono, że wysyłane SMS-y nie zawierały informacji wymaganych przez prawo. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu nałożyła więc na spółkę karę pieniężną w wysokości 141 575 zł.

Oczywiście, jak przy każdej tego typu sprawie, oszuści zgodnie z przysługującym im prawem odwołali się do sądu. Ich szanse na uniknięcie kary są jednak raczej niewielkie. Kilka miesięcy temu w podobnej sprawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał bowiem dwie kary, które Prezes UOKiK nałożyła na organizatorów telewizyjnego konkursu SMS-owego "Serialowe kody wymień na nagrody" i konkursu "Pusty SMS".

______________

Oczywiście tego typu działania UOKiK cieszą. Niestety warto pamiętać, że nie oznaczają, iż oszukane osoby automatycznie otrzymają zwrot pieniędzy. Bądźmy więc ostrożni i nie odpowiadajmy na podejrzane wiadomości.