PrinterShare: nowy wymiar drukowania w Sieci

PrinterShare to usługa, która pozwala na drukowanie dokumentów przez Internet, na drukarkach innych użytkowników. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Drukowanie przebiega równie łatwo i bezproblemowo, jak na urządzeniach w sieci lokalnej.

Informacje: www.printeranywhere.com Cena: od 14 USD / miesiąc Ocena: 8,2

PrinterShare: nowy wymiar drukowania w Sieci

Aby korzystać z PrinterShare, należy zainstalować bezpłatny program o tej samej nazwie. Jest on dostępny dla Windows, Mac OS, Linuksa oraz - co istotne - także dla urządzeń przenośnych (aktualnie dla iPhone'a i Androida). Oznacza to, że nawet przebywając z dala od komputerów czy Internetu można wykonywać zdalne wydruki dokumentów, zdjęć itd.

Od użytkowników usługi wymagane jest założenie konta. Rejestrację przeprowadzamy za pomocą programu, zaraz po jego instalacji. Na podany adres e-mailowy otrzymujemy informację z numerem identyfikacyjnym oraz hasłem dostępu.

Program spełnia trzy główne funkcje: umożliwia wysyłanie zadań wydruku do zdalnych drukarek, odbieranie wydruków przychodzących z Sieci oraz wyszukiwanie aktywnych drukarek.

W celu zdalnego wydrukowania jakiegoś dokumentu (z dowolnej aplikacji) należy po prostu kliknąć opcję Drukuj... i jako urządzenie docelowe wybrać PrinterShare. Następnie klikamy Właściwości, a w kolejnym okienku Find printer. Zostanie wyświetlone jeszcze jedno okno, w którym z kolei klikamy przycisk Find. Po chwili pojawi się lista użytkowników i udostępnianych przez nich drukarek. Teraz pozostaje już tylko określić format i orientację papieru, i wysłać zadanie wydruku do drukarki po drugiej stronie łącza.

PrinterShare: nowy wymiar drukowania w Sieci

Aby udostępnić drukarkę innym internautom, trzeba ją najpierw ustawić w programie (zaznaczamy jej nazwę i klikamy przycisk Share). Gdy z Sieci napłynie żądanie wydruku, zostaniemy o tym powiadomieni za pomocą typowego windowsowego dymka, którego kliknięcie przeniesie nas do okna zadań wydruku. Tam możemy sprawdzić, kto jest nadawcą, dopisać go do listy znajomych i przydzielić mu odpowiednie uprawnienia. PrinterShare może automatycznie drukować zadania napływające od danego użytkownika, za każdym razem pytać o pozwolenie na druk (wartość domyślna) albo automatycznie wszystko odrzucać.

Zanim dokument zostanie wydrukowany na naszej drukarce, możemy go podejrzeć i sprawdzić, ile ma stron. Dostępna jest ponadto opcja przekierowania zadania do innej drukarki niż zadeklarowana.

Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby stron, formatu czy aplikacji, z której pochodzi wydruk. Jeśli tylko jakiś program ma opcję wydruku to znaczy, że można go wysłać na serwer PrinterShare, a stamtąd do drukarki docelowej. Twórcy usługi gwarantują pełne bezpieczeństwo - wszystkie transmitowane wydruki są szyfrowane. O tym w ilu kopiach będzie wydrukowany dany dokument, decyduje użytkownik zlecający wydruk, a nie ten, który udostępnia drukarkę.

Istnieje możliwość zlecania wydruków bezpośrednio z przeglądarki internetowej, bez udziału programu PrinterShare. W takim wypadku trzeba się zalogować na swoje konto w usłudze i wybrać polecenie WebPrint, a następnie Start PrinterShare WebPrint. Otworzy się okienko, w którym można wybrać plik przeznaczony do wydruku oraz wyszukać drukarkę. Ten wariant usługi jest jednak ograniczony tylko do plików graficznych (JPEG, GIF, BMP, PNG).

Program i usługa są bezpłatne, ale serwer dokleja do pierwszej strony każdego drukowanego dokumentu reklamę i własną stopkę z różnymi informacjami. Aby się ich pozbyć, należy opłacić stosowny abonament - ceny zaczynają się od 14 dolarów miesięcznie i zależą od liczby użytkownikow.

Plusy:

  • rozbudowana funkcjonalność
  • różne warianty zarządzania wydrukami
  • podgląd wydruku
  • łatwa obsługa
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • doklejana reklama w darmowej wersji usługi

Podsumowanie: dzięki PrinterShare wydrukujesz zdalnie dowolny dokument lub zdjęcie nawet z telefonu komórkowego na pustyni; usługa może też z powodzeniem zastąpić faks.