Prism 1.0 - strona WWW na pulpicie

Prism to narzędzie, które pozwala "wyciąć" stronę internetową lub aplikację webową z okna przeglądarki internetowej i wkleić ją do oddzielnego okna dostępnego z poziomu pulpitu systemowego. Pierwsze wydanie beta Prism 1.0 zostało właśnie opublikowane przez Mozilla Labs.

Prism oferowany jest w dwóch postaciach - pierwsza z nich to rozszerzenie do Firefoksa. Po zainstalowaniu należy ponownie uruchomić przeglądarkę. W menu narzędzia pojawi się nowa pozycja: "Convert Website to Application". Jej wciśnięcie wyświetla okno dialogowe, za pośrednictwem którego można sprecyzować, jak ma wyglądać strona WWW przeniesiona na pulpit, czy mają do niej prowadzić jakieś skróty (np. w menu Start w Windows, na pulpicie, pasku szybkiego uruchamiania) oraz jaką ikoną ma być symbolizowana.

Narzędzie można też pobrać osobno. Jedyna różnica w działaniu polega na tym, że aby dokonać konwersji strony WWW, należy Prism uruchomić i ręcznie wpisać adres URL wybranej witryny. Programiści Mozilli zastrzegają, że nie każda strona zadziała w zetknięciu z Prism, jednocześnie uspokajając, że serwisów kompatybilnych są "dziesiątki tysięcy".

Prism 1.0 - strona WWW na pulpicie

Strona www.pcworld.pl uruchomiona w przeglądarce Firefox oraz jako osobny moduł Prism

Użytkownicy Firefoksa, którzy chcieliby do dostosować Firefoksa do swoich potrzeb i zainteresowań, mogą skorzystać z sieciowej usługi Fashion Your Firefox, która umożliwia odpowiedni dobór dodatków do programu, czyli taki, który najlepiej odzwierciedla zainteresowania oraz zachowania internauty przeglądającego zasoby Sieci.

Więcej informacji: Mozilla