Prism i Weave - dwa filary przeglądarki Mozilla Firefox 4

Rade Needleman, dziennikarz z serwisu Webware.com, opublikował rozmowę przeprowadzoną z Chrisem Beardem z Mozilla Labs. Wynika z niej, że dwoma głównymi filarami najnowszej wersji Firefoksa będą Prism i Weave.

Jak mówi Beard, przeglądarki potrzebują rozwoju, bo ich koncepcja pozostaje niezmieniona od 10 lat: wciąż są aplikacjami odizolowanymi od systemu. Dlatego Mozilla myśli o większej integracji - mają w tym pomóc Prism i Weave.

Projekt Weave pozwala na synchronizację zakładek, stron startowych, ulubionych oraz haseł dostępu do serwisów online od razu po uruchomieniu przeglądarki - niezależnie od wykorzystywanej w danym momencie platformy sprzętowej lub programowej. Słowem: twoje ustawienia są tam gdzie ty.

Przedsmak Weave'a można zobaczyć już w Firefoksie 3. Zintegrowano z nim transakcyjną bazę danych przechowującą ustawienia użytkownika i jego zakładki (ulubione). Co prawda na razie nie jest jeszcze ona używana do synchronizacji opcji, ale Beard ma nadzieje, że sytuacja zmieni się wraz z premierą Mozilli Firefox 4.

Prism natomiast zakłada udostępnienie programistom silnika przeglądarki do budowy aplikacji webowych uruchamianych bezpośrednio na pulpicie komputera. Ważnym aspektem jest też opcja korzystania ze stron/aplikacji bez dostępu do internetu. Pomocny ma być tutaj HTML 5 z jego licznymi nowymi funkcjami.

Inteligencja gratis

Oprócz Prisma i Weave, w kolejnej wersji Firfoksa ma się pojawić tzw. "słownikowy (ang. linguistic) interfejs użytkownika". Pozwoli on, by użytkownicy wpisywali na pasku adresu angielskie komendy, które następnie przeglądarka będzie interpretować.

W laboratoriach trwają też prace nad innymi szalonymi pomysłami - ale podstawą następnej wersji Mozilli Firefox staną się Prism i Weave.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: