PrivaZer - bo prywatności nigdy zbyt wiele

W ostatnich miesiącach głośno było o śledzeniu internautów przez przeróżne agencje, które wykorzystują sieć do poznawania prywatnej korespondencji czy aktywności użytkownika. Dobrze więc zaopatrzyć się w aplikację, która pomoże nam uchronić się przed inwigilacją.

Jednym z tego typu programów jest ciągle rozwijany PrivaZer. Jego podstawowe zadanie to usuwanie z systemu wszelkich pozostałości po odwiedzanych stronach internetowych, a czyści je z takich newralgicznych miejsc jak rejestr, foldery plików tymczasowych, cookies, a także dysk twardy. Po uruchomieniu PrivaZer otrzymujemy możliwość dostosowania go pod swoje potrzeby lub przejścia do menu głównego. W tym drugim zobaczymy opcję czyszczenia śladów wizyt w sieci na komputerze, dyskach zewnętrznych, pamięci USB, odtwarzaczach multimedialnych oraz pamięci sieciowej. Po rozwinięciu okienka "Dokładny Skan" znajdziemy również inne ciekawe opcje, jak np. "Opróżnij Kosz bez śladu" czy "Stare pliki".

PrivaZer - bo prywatności nigdy zbyt wiele

PrivaZer

Każdy wybór prowadzi do kolejnej strony, gdzie możemy odznaczyć niepożądane opcje. W przypadku wspomnianych plików mamy kilkanaście opcji - proszę spojrzeć na zrzut ekranu poniżej. Wart odnotowania jest fakt, że przed rozpoczęciem skanu i czyszczenia można utworzyć punkt przywracania, dzięki czemu w razie problemów z systemem lub przeglądarkami/siecią po czyszczeniu można wrócić bezproblemowo po punktu wyjścia. Dodatkowo usuwa on z dysku pozostałości po odinstalowanych programach, dzięki czemu można zyskać sporo wolnego miejsca.

PrivaZer - bo prywatności nigdy zbyt wiele

PrivaZer - dalsze menu

Całą listę zalet PrivaZer można by wymieniać długo, jednak jest to program bezpłatny, więc zamiast czytać, polecam zapoznać się z nim w praktyce, tym bardziej, że posiada spolonizowany interfejs. Istnieją dwie edycje aplikacji:

- PrivaZer w wersji instalacyjnej

- PrivaZer w wersji portable

Jeśli szukasz aplikacji, która naprawdę dogłębnie przeszuka system i pamięci zewnętrzne pod kątem historii, a następnie usunie wszystkie prywatne dane, to jeden z lepszych programów tego typu.