Problem Y2K

Za zwracanie do systemu prawidłowej daty odpowiedzialne są dwa układy...

Za zwracanie do systemu prawidłowej daty odpowiedzialne są dwa układy: zegar czasu rzeczywistego (RTC) oraz system wejścia/wyjścia (BIOS). O ile ten drugi montowany jest w podstawce umożliwiającej jego wymianę, to RTC jest przylutowany do płyty głównej na stałe.

Wymiana obu elementów nie wchodzi więc w rachubę. Rozwiązaniem jest zainstalowanie dodatkowego zegara RTC, na karcie roszerzeń Centurion (TM) 2000. Karta pracuje w slotach ISA, EISA lub Vesa Local Bus, a prawie każdy komputer, którego problem Y2K może dotyczyć, ma co najmniej jedno takie gniazdo. Do działania karta potrzebuje dwóch portów wejścia/wyjścia i zaledwie 8 KB przestrzeni adresowej pamięci górnej, tj. pomiędzy 640 KB a 1MB. Ponieważ karta jest 8-bitowa i musi działać natychmiast po włączeniu komputera a także niezależnie od systemu operacyjnego, nie ma mechanizmu Plug & Play.

Problem Y2K
Konfiguracja karty polega na ustawieniu zworek, aby przypisać karcie odpowiednie adresy, przy czym dostępnych jest 8 kombinacji, których parametry domyślne zostały dobrane, tak aby nie sprawiały kłopotów w większości systemów. Zasada działania jest prosta. Gdy system operacyjny zapyta o aktualną datę, pytanie to zostanie przesłane do zegara na karcie Centurion (TM), który na podstawie własnych informacji ustawi zegar systemowy a ten z kolei zwróci właściwą datę. Zmiany dokonywane przez użytkownika w CMOS setup będą zawsze dotyczyły obu zegarów, a przy każdym włączeniu komputera jego zegar RTC będzie synchronizowany z zegarem na karcie Centurion.

Do karty dołączona jest dyskietka z oprogramowaniem do testowania zgodności komputera z rokiem 2000.