Problematyczne wyświetlacze w MacBookach?

Przeciw koncernowi Apple wpłynął kolejny pozew od użytkowników niezadowolonych z jakości jego produktów. Autorzy pozwu - dwaj Kalifornijczycy - utrzymują, iż panele LCD stosowane w laptopach MacBook wyświetlają w rzeczywistości mniej kolorów, niż głosi producent.

Pozew wpłynął do Sądu Najwyższego hrabstwa San Diego. Jego autorzy, Fred Greaves i Dave Gatley, przekonują, iż rozpowszechniane przez Apple informacje o zdolności ekranów MacBooków i MacBooków Pro do wyświetlania "milionów kolorów", są nieprawdziwe. Producent informuje bowiem, iż panele te mogą wyświetlić ponad 16 milionów kolorów (8 bitów na kanał), natomiast zdaniem powodów wyświetlanych kolorów może być maksymalnie 262 144 (6 bitów na kanał).

Greaves i Gatley twierdzą, iż do wyświetlenia dodatkowych barw panele stosują dithering - czyli technikę symulacji barw (w sąsiedztwie pikseli o danym kolorze wyświetlane są punkty o barwach składowych, co stwarza wrażenie bardziej płynnych przejść tonalnych).

Kalifornijczycy domagają się uznania swoich roszczeń jako pozwu zbiorowego, odszkodowania oraz zakazania firmie Apple używania w reklamach zwrotu o "obsłudze milionów kolorów".

Więcej informacji: BetaNews