Problemy amerykańskich emerytów

Amerykańskie fundusze emerytalne straciły w ciągu ostatnich 15 miesięcy co najmniej 2 bln USD, czyli ok. 20% swojej wartości - oceniają analitycy współpracujący z amerykańskim Kongresem.

Peter Orszag, szef Congressional Budget Office stwierdził, że prywatne i publiczne fundusze emerytalne i prywatne konta oszczędności emerytalnych pracowników straciły ok. 10% wartości między czerwcem 2007 roku a połową tego roku i kolejne 10% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Bardziej ucierpiały w USA prywatne plany emerytalne, ponieważ fundusze te w większym stopniu były uzależnione od giełdy.

Badanie AARP pokazuje, że z powodu złej sytuacji gospodarczej, co piąty pracownik powyżej 45. roku życia przestał odkładać pieniądze na fundusz emerytalny w ciągu tego roku, a niemal co czwarty zwiększył liczbę godzin pracy. Ponad jedna trzecia ankietowanych rozważa odłożenie na później przejścia na emeryturę, a ponad połowa ma trudności z płaceniem za podstawowe dobra codziennego użytku, takie jak jedzenie, benzyna i paliwo.