Problemy z USB

Podłączasz urządzenie USB do komputera i... możesz rozpocząć zabawę. To jednak zbyt piękna perspektywa. W praktyce interfejs USB nie zawsze działa bez zarzutu. Wybraliśmy najczęstsze kłopoty związane z portem USB i opisujemy, jak sobie z nimi radzić.


Podłączasz urządzenie USB do komputera i... możesz rozpocząć zabawę. To jednak zbyt piękna perspektywa. W praktyce interfejs USB nie zawsze działa bez zarzutu. Wybraliśmy najczęstsze kłopoty związane z portem USB i opisujemy, jak sobie z nimi radzić.

Interfejs USB ma dwa oblicza. Z jednej strony, umożliwia bardzo wygodne użytkowanie. Urządzenia USB można podłączać w trakcie pracy systemu (bez wyłączania komputera), a w środowiskach Windows Me, 2000 i XP nie trzeba się martwić o sterowniki. Wszystko to brzmi bardzo obiecująco, ale USB ma także ukryte wady, a zazwyczaj trudno od razu ustalić przyczynę problemu. Może zawieść na przykład mechanizm automatycznego wykrywania urządzeń, gdy brak odpowiedniego sterownika lub gdy urządzenie USB pobiera za dużo energii elektrycznej w trakcie uruchamiania systemu. Oprócz tego system operacyjny może pogubić się, gdy jest podłączonych naraz kilka urządzeń USB. Najpierw prawidłowo wykryje sprzęt, a za chwilę zapomni o nim, uniemożliwiając korzystanie z niego. Niekiedy systemowi zdarza się pomieszać litery dysków, gdy użytkownik podłączy kolejny napęd. Czasem kłopoty powoduje zbyt długi kabel łączący urządzenie USB z komputerem.

Chcąc szybko rozwiązać problemy z portami USB, działaj planowo. Nasze wskazówki dotyczą rozruchu urządzeń (porady 1-5), braku oczekiwanej wydajności (porady 6-9) i wczytywania systemu z kieszonkowego dysku USB (porady 10-12), ale zanim się do nich zastosujesz, sprawdź, czy twój komputer spełnia wszystkie wymagania warunkujące niezawodną pracę interfejsu USB.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kontroler USB jest uaktywniony w BIOS-ie. Stosowne ustawienia znajdują się przeważnie w menu Peripherals | Integrated Peripherals bądź Advanced | PCI Configuration. Zależnie od wersji BIOS-u trzeba ustawić opcję Enabled w polu USB Device, USB Function, USB Controller lub Assign IRQ to USB. Oprócz tego musisz mieć zainstalowany najnowszy sterownik chipsetu i łatę USB. Wszystkie trzy punkty, które wymieniamy powyżej, możesz sprawdzić za jednym zamachem, w ciągu kilku chwil bezpłatnym programem Intel USB System Check (dostępny pod adresem www.intel.com). W razie ewentualnych braków program podpowie (niestety, tylko w języku angielskim), jak usunąć przyczynę błędu.

Rozruch urządzeń USB

1. Windows XP z SP2 nie wykrywa urządzenia USB

Problem. Korzystasz z systemu Windows XP. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowałeś się wgrać dodatek Service Pack 2 (SP2). Od tej pory komputer nie wykrywa urządzenia USB (np. drukarki), mimo że przed zaktualizowaniem systemu operacyjnego sprzęt działał bez problemu.

Rozwiązanie. W trakcie wgrywania dodatku SP2 zazwyczaj sterowniki USB nie są aktualizowane automatycznie. To samo dotyczy sterownika drukarki. Po zainstalowaniu pakietu SP2 zaleca się odłączyć drukarkę. Następnie zainicjuj aktualizowanie systemu, klikając menu Start | Panel sterowania | Aktualizacje automatyczne. Wiele aktualizacji zawiera łaty dotyczące interfejsu USB. Dopiero po zakończeniu tej operacji ponownie podłącz drukarkę do komputera i uruchom ją. Windows XP samoczynnie wyszuka właściwy sterownik i zaktualizuje go. Teraz sprzęt powinien być wykrywany bez żadnych problemów.

2. Dysk USB blokuje inne urządzenia

Problem. Używasz zewnętrznego dysku do tymczasowego przechowywania i/albo archiwizowania danych. Ku twojemu zdziwieniu, od momentu podłączenia dysku do portu USB pozostałe urządzenia USB (np. mysz) odmawiają posłuszeństwa.

Rozwiązanie. Zewnętrzne twarde dyski zużywają stosunkowo dużo prądu, a wiele z nich (zwłaszcza dyski 2,5-calowe) nie jest wyposażonych we własne źródło zasilania, lecz czerpie energię elektryczną bezpośrednio z portu USB. Interfejs USB zapewnia maksymalnie 500 miliamperów na każde gniazdko podłączeniowe, tymczasem do rozruchu dysku potrzeba zazwyczaj prądu o większym natężeniu. W rezultacie pozostałe urządzenia USB nie dostają wystarczającej ilości energii elektrycznej i przestają działać.

Opisany problem rozwiążesz, stosując zewnętrzny hub USB z własnym zasilaniem (np. Typhoon USB 2.0 4-Port Hub). Urządzenia tego rodzaju są zwane również hubami aktywnymi. Podłącz zasilacz huba do gniazda zasilania, hub do komputera, a następnie dysk do huba.

3. Urządzenie USB nie działa z hubem pasywnym

Problem. Nie udaje się uruchomić urządzenia peryferyjnego (np. kieszonkowego dysku USB lub aparatu fotograficznego) podłączonego do huba.

Rozwiązanie. Jeśli to możliwe, podłącz urządzenie bezpośrednio do gniazda USB w komputerze. Jeżeli problem występuje tylko wtedy, gdy podłączysz kilka urządzeń do huba bez własnego zasilania (tzw. huba pasywnego), przypuszczalnie pobierają zbyt dużo prądu. Jeśli w komputerze nie ma wystarczającej liczby portów USB do podłączenia wszystkich urządzeń, musisz zaopatrzyć się w hub z własnym zasilaczem (hub aktywny - patrz porada 2.).

4. Wykryty napęd USB nie pojawia się w Eksploratorze Windows

Problem. Wprawdzie system prawidłowo wykrywa twój napęd USB, lecz nie wyświetla go w oknie Eksploratora.

Rozwiązanie. Windows przydziela podłączanym napędom USB kolejne litery alfabetu następujące po literach dysków i napędów lokalnych. Jeśli dana litera została już zajęta przez napęd sieciowy, Eksplorator pomija dysk USB, nie uwzględniając go w swoim zestawieniu. W tym wypadku kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer i wskaż polecenie Zarządzaj. Przeskocz do gałęzi Zarządzanie dyskami w obrębie gałęzi Magazyn. Kliknij prawym przyciskiem myszy żądany napęd USB w prawej części okna (w górnym lub dolnym panelu) i wybierz polecenie Zmień literę dysku i ścieżki. Przypisz mu stałą literę - najlepiej z drugiej połowy alfabetu.

5. Urządzenie USB nie działa z długim kablem

Problemy z USB

W gąszczu przewodów - zwracaj uwagę na typ wtyczki. Obecnie jest w obiegu kilka wariantów.

Problem. Nie możesz korzystać z urządzenia USB, które jest podłączone do komputera długim kablem.

Rozwiązanie. Długość kabla USB nie powinna przekraczać pięciu metrów, bo w przeciwnym razie sygnał może zanikać. Jeśli możesz ustawić urządzenie USB bliżej komputera, zastosuj krótszy kabel. A jeżeli musisz pokonać większy dystans, zaopatrz się w przewód ze wzmacniaczem sygnałów. Zadbaj o to, aby nie leżał blisko kabli zasilających. Jeśli korzystasz z dwóch krótszych przewodów, sprawdź, czy wtyczka kabla USB nie poluzowała się w gnieździe przedłużacza.

Za niska wydajność

6. Urządzenie USB za wolno przesyła dane

Problem. Masz wrażenie, że podłączone urządzenie USB nie osiąga maksymalnej wydajności.

Rozwiązanie. Być może, twój sprzęt USB rzeczywiście działa tak wolno. Najpierw sprawdź w instrukcji obsługi lub w zestawieniu danych technicznych, który standard USB obsługuje twoje urządzenie. Maksymalna prędkość transmisji w poszczególnych standardach wynosi: 192 KB/s (USB 1.1 Low-Speed), 1,5 MB/s (USB 1.1 i 2.0 Full-Speed) i 60 MB/s (USB 2.0 Hi-Speed). W praktyce urządzenia USB zazwyczaj nie osiągają teoretycznie możliwej wydajności. Na przykład w testach kieszonkowych dysków USB zgodnych ze standardem USB 2.0 Hi-Speed średnia wydajność odczytu wynosiła od 4 do 26 MB/s.

7. Jak ustalić, czy komputer obsługuje Hi-Speed?

Problem. Twoja drukarka lub skaner potrafią przesyłać dane w nadzwyczaj wydajnym standardzie USB 2.0 Hi-Speed. Zanim podłączysz urządzenie do komputera, chciałbyś się upewnić, że jest wyposażony w odpowiednie porty USB umożliwiające tak szybki transfer danych.

Rozwiązanie. Chcąc sprawdzić, czy twój komputer - a konkretniej układ kontrolera na płycie głównej - obsługuje standard USB 2.0 Hi-Speed, przywołaj w Windows 2000 lub XP moduł Informacje o systemie. Kliknij w tym celu menu Start | Uruchom, po czym wpisz polecenie msinfo32. Potwierdź klawiszem [Enter]. Następnie rozwiń gałąź Składniki w rubryce Podsumowanie systemu i zaznacz podgałąź USB. W prawym panelu okna zostaną wyświetlone dostępne podstawowe koncentratory USB. Wpis ROOT_HUB20 w kolumnie Identyfikator urządzenia PNP i wierszu USB Root Hub lub USB Root Hub 2.0 oznacza obsługę standardu Hi-Speed. Jeśli w wierszach tych jest wpis ROOT_HUB, masz do dyspozycji tylko standard USB 1.1.