Problemy z dyskami Seagate

Internetowe fora, w tym forum pomocy technicznej Seagate, wypełniły się w ostatnim czasie komentarzami użytkowników narzekających na wadliwe funkcjonowanie dysków twardych tego producenta. Wśród napędów dotkniętych błędami znalazł się model Barracuda 7200.11.

Niewłaściwe funkcjonowanie dysków zgłaszali użytkownicy pracujący z różnymi systemami operacyjnymi (Windows, Linux, Mac OS X). Dyski miały tymczasowo przerywać pracę lub nie działać całkowicie. Do napotykanych przez użytkowników problemów należą m.in. wstrzymywanie pracy urządzenia na ok. 30 sekund w trakcie przesyłania strumienia wideo lub zapisu/odczytu danych z niską szybkością.

Producent w wydanym 16 stycznia oświadczeniu przyznał, że problem rzeczywiście istnieje. Udało się go jednak zidentyfikować - remedium na niewłaściwie pracujące napędy ma być aktualizacja firmware'u, którą Seagate udostępni użytkownikom. Oprócz Barracudy 7200.11 "zagrożone" modele to DiamondMax 22, Barracuda ES.2 SATA i SV35.

Nowy firmware nie będzie jednak dostępny powszechnie w formie pliku do pobrania. Aby go otrzymać, należy skontaktować się z producentem, podając w e-mailu numer modelu posiadanego dysku, numer seryjny i obecną wersję firmware'u.

Rodzina dysków Barracuda 7200.11 to jedenasta generacja dysków Seagate dla komputerów stacjonarnych. Dyski miały premierę w lipcu ub. roku. Napędy wykorzystują technologię prostopadłego zapisu danych. Obsługują interfejs SATA 3 Gb/s. Najbardziej pojemne HDD posiadają cztery talerze, ale w ofercie Seagate znajdują się też modele o mniejszych pojemnościach: 1 TB oraz 750, 640, 500, 320 i 160 GB, w wersjach z buforem 16- i 32-megabajtowym.

Warto wspomnieć, że 1,5-terabajtowy twardy dysk Seagate'a z serii Barracuda 7200.11, a noszący oznaczenie ST31500341AS, w Rankingach magazynu PC World zyskał tytuł najbardziej opłacalnego zakupu.

Jakiej marki dysk twardy ostatnio cię zawiódł? - zobacz wyniki sondy.

Aktualizacja: 19 stycznia 2009 08:41

Aby sprawdzić, czy posiadany model dysku twardego firmy Seagate jest narażony na wadliwe funkcjonowanie, należy odwiedzić stronę pomocy technicznej producenta dostępną pod tym adresem.

Kontakt z producentem możliwy jest za pośrednictwem maila: discsupport@seagate.com.