Próbne instalacje sieci 4G w Polsce jeszcze w tym roku?

Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce planują w 2009 r. przeprowadzenie próbnych instalacji sieci Long Term Evolution (LTE) - mówią przedstawiciele Ericssona.

Wdrożenie rozwiązania LTE oznaczałoby prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o przepustowość sieci mobilnej, gdyż system ten umożliwia osiąganie prędkości rzędu 300 Mb/s i więcej. W sierpniu 2008 r. Ericsson zademonstrował w Sydney, wykorzystując rozwiązanie LTE, przepływności rzędu 160 Mb/s (załączniki o rozmiarze 300MB został pobrany w 10 sekund).

Obecnie polscy operatorzy telekomunikacyjni rozbudowują sieć 3G opartą na rozwiązaniu HSPA/WCDMA umożliwiającą transmisję danych z szybkością do 7,2 Mb/s w kierunku do abonenta i do 1,9 Mb/s w kierunku od abonenta do sieci.

W ostatnich latach głównymi źródłami przychodów dla mobilnych operatorów w Polsce były usługi głosowe. Rok 2008 okazał się jednak przełomowy dla usług mobilnego dostępu do Internetu i upłynął pod znakiem szybko rosnącego zainteresowania klientów tą usługą. Przekłada się to również na plany polskich operatorów związanych z rozwojem infrastruktury sieciowej. Dowodem tego jest zainteresowanie operatorów próbnymi instalacjami sieci LTE.

"Jesteśmy gotowi do takich prób" - mówi Lars E. Svensson, prezes Ericssona w Polsce. "Szwedzki operator TeliaSonera w styczniu 2009 r. wybrała nas do budowy komercyjnej sieci LTE w Sztokholmie" - dodaje.

Więcej o technologii LTE i konkurencyjnego WiMAX

Złe prognozy dla rozwiązań WiMAX

Alcatel-Lucent wstrzymuje prace nad technologią WiMAX

Sieć LTE 100 Mb/s

LTE w samochodzie - udany test

Motorola testuje LTE, następcę HSDPA