Próbne układy scalone 65 nm

Firmy Fujitsu i Toshiba uruchomiły w Japonii prawie jednocześnie próbne produkcje układów scalonych wytwarzanych przy użyciu technologii 65 nanometrów.

Próbne układy scalone 65 nm

Fujitsu pokazał swoje pierwsze układy scalone 64 nm na początku lipca w Tokio, informujące jednocześnie, że zostały one wyprodukowane w jej fabryce Akiruno Technology Center (usytuowanej na zachód od Tokio). Zdjęcie płytki krzemu firmy Fujitsu używanej do produkcji układów 65 nm widać obok. Przedstawiciel firmy poinformował, że technologia jest ciągle testowana i za wcześnie jest jeszcze na to aby określić dokładnie czas, kiedy pierwsze układy 65 nm trafią jako produkt komercyjny na rynek.

Toshiba wydaje się być w tej materii bardziej zaawansowana i testuje już od jakiegoś czasu układy scalone 65 nm, które są produkowane w Jokohamie. Firma zamierza wykorzystać technologię 65 nm do produkcji procesora Cell, który będzie instalowany między innymi w konsolach gier PlayStation 3 (Sony Computer Entertainment Inc.). Produkcja układu, którym zainteresowana jest też firma IBM, ma ruszyć na skalę przemysłową w pierwszej połowie 2005 r.

Obecnie większość układów scalonych jest produkowana przy użyciu technologii 90 nm. Wielkość ta dotyczy najmniejszej ścieżki czy szczeliny, jaką można nanieść na płytkę krzemu. Aby wyobrazić sobie o czym mówimy, można posłużyć się następującym przykładem - włos ludzki jest tysiąc razy grubszy niż 65 nm.