Proces hakera

Mafiaboy - młody Kanadyjczyk, oskarżany o włamania do witryn eBay, CNN.com oraz Amazon.com, twierdzi, że jest niewinny.

Przed kanadyjskim sądem toczy się proces 16-latka, oskarżanego o unieruchomienie wielu popularnych witryn internetowych - m.in. serwisu aukcyjnego eBay, księgarni Amazon.com, portalu Yahoo!, CNN.com i Dell.Com. Młody haker nie chce przyznać się do cyberataków, chociaż policji udało się znaleźć dowody wiążące jego osobę z włamaniami.

Początkowo Mafiaboy, bo tak jest nazywany młody Kanadyjczyk, oskarżony był o ataki na witrynę CNN.com. Obecnie prokuratura postawiła mu 64 nowe zarzuty, z czego część dotyczy bezpośrednio cyberwłamań, natomiast 54 odnoszą się do niezgodnego z prawem użytkowania sieci, przede wszystkim uniwersyteckich. Haker został aresztowany w kwietniu br. Dochodzenie policyjne już się zakończyło i jak twierdzi kanadyjski prokurator Louis Miville-Deschenes, w sądzie zostaną przedstawione bezpośrednie dowody mające doprowadzić do skazania oskarżonego.

Firmy będące ofiarami włamań Mafiaboya poniosły ogromne straty finansowe. Jak podkreśla prokuratura, oprócz bezpośrednich kosztów wynikłych z braku dostępu klientów do witryn, zdecydowanie spadło zaufanie konsumentów korzystających z tych serwisów. Jeśli sąd udowodni winę Mafiaboya, chłopiec może spędzić nawet dwa lata w zakładzie poprawczym. Na razie sąd zakazał mu korzystania z komputera bez nadzoru nauczyciela.


Zobacz również