Procesor Cortex-M0+: najbardziej efektywny energetycznie CPU na świecie

Firma ARM zaprezentowała nowy procesor Cortex-M0+. Twierdzi przy tym, że jest to najbardziej efektywny energetycznie CPU na świecie, który powinien pomóc w przejściu Internetu w kolejną fazę rozwoju nazywaną przez niektórych "Internetem przedmiotów" ("Internet of Things").

Cortex-M0 - najbardziej efektywny energetycznie procesor na świecie

Najnowszy procesor firmy ARM nosi oznaczenie Cortex-M0+. Jego konstruktorzy twierdzą, że może się on pochwalić tytułem najbardziej efektywnego energetycznie CPU na świecie. 32-bitowy układ, który został wykonany w procesie technologicznym 90 nm LP (low-power), konsumuje bowiem zaledwie dziewięć mikroamperów na każdy MHz. W informacji prasowej czytamy, że stanowi to około 1/3 energii, którą zużywają 8- i 16-bitowe procesory dostępne obecnie na rynku. Co istotne, nowy układ nie tylko ma w porównaniu do nich mniejszy apetyt na energię ale jest też znacznie wydajniejszy.

Polecamy: Układy ARM to pozytywny zastrzyk energii dla rynku laptopów

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów
  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami

Chip Cortex-M0+ może pracować z maksymalnym zegarem 250 MHz, lecz najprawdopodobniej będzie początkowo dostępny z zegarami do 60 MHz.

Jakie zastosowanie?

"Możliwości procesora pozwalają na tworzenie inteligentnych, energooszczędnych mikrokontrolerów w celu zapewnienia skutecznej komunikacji i zarządzania wielu połączonych bezprzewodowo urządzeń. Mówimy o koncepcji znanej jako "Internet przedmiotów"" - czytamy w informacji prasowej.

Polecamy: 2012 r.: na celowniku hakerów znajdą się "inteligentne" lodówki?

____________

To fantastycznie, że opracowywane są układy, których konstruktorzy stawiają nacisk przede wszystkim na ich niewielki pobór mocy. Obecnie faktycznie jesteśmy świadkami rozwoju "Internetu przedmiotów": wg Intela do 2020 roku 4 miliardy ludzi będą łączyć się z Internetem za pomocą 31 miliardów urządzeń.