Procesor DeltaChrome już na kartach

Na rynek trafiły pierwsze karty graficzne wyposażone w procesor graficzny S3 DeltaChrome. Producentem urządzeń jest firma Club-3D.

Club-3D jest pierwszym europejskim partnerem VIA (do którego należy firma S3), który zdecydował się na produkcję kart graficznych z DeltaChromem. Procesor ten jest nadzieją VIA na uzyskanie choć małego fragmentu rynku procesorów graficznych, który jak dotąd zdominowany jest przez NVidia i ATI. Układ jest w pełni zgodny z DirectX 9, niektóre funkcje wyprzedzają nawet tę specyfikację.

Dla większości użytkowników pecetów Club-3D jest lepiej znany pod nazwą Power Color. Seria nowych kart będzie wyróżniała się czarnymi opakowaniami. Silnik Chromotion procesora pozwala na jednoczesną obróbkę 8 pixel shaderów (wersja 2.0+) i 4 vertex shaderów (2.0+). Można go także programować, podobnie jak to ma miejsce w produktach konkurencji. Procesor oferuje także akcelerację grafiki 2D-XP, która ma zwiększyć wydajność generowania obrazu podczas pracy z systemem operacyjnym Microsoftu. Z kolei funkcja DuoRotate pozwala na uzyskanie obróconego obrazu (z pozycji poziomej do pionowej) na dwóch ekranach jednocześnie.

Pierwsza z kart wyposażona zostanie w 256 MB pamięci wideo i procesor DeltaChrome S8. Procesor i pamięci będą taktowane z częstotliwościami 300/600 MHz. Dostępne gniazda to: DVI, VGA oraz wyjście telewizyjne. Cena karty to 155 EUR.


Zobacz również