Procesor Intel Haswell z odblokowanym mnożnikiem na jubileusz marki Pentium

Na prezentacji Intela w ramach Games Developers Conference amerykański producent procesorów nie tylko nakreślił swoje plany na najbliższe lata, ale też zapowiedział wydanie zupełnie nowego procesora z linii Intel Haswell. Będzie to przyjazna graczom jednostka wydana na dwudziestolecie istnienia marki Pentium.

Nowy procesor z linii Pentium będzie limitowaną edycją procesora z rodziny Intel Haswell. To ukłon w stronę najbardziej zapalonych graczy, którzy uwielbiają podkręcać swoje podzespoły w celu osiągnięcia maksymalnej możliwej wydajności. Intel Pentium Anniversary Edition, bo taka będzie jego pełna nazwa, ma mieć przy tym bardzo atrakcyjną cenę i odblokowany mnożnik. Dzięki temu wielu graczy na całym świecie będzie mogło osiągnąć naprawdę wysoką wydajność niskim kosztem.

Nowy procesor z limitowanej edycji Intel Pentium będzie miał dwa rdzenie. Oparty zostanie o czwartą generację architektury Haswell, co zaowocuje kompatybilnością z podstawką LGA 1150 na płycie głównej. Jeśli osoby podkręcające ten procesor poradzą sobie z zapewnieniem procesorowi Intela wydajnego chłodzenia, będą mogły osiągnąć taktowanie zegara nawet rzędu 5 GHz.

Zobacz również:

  • DDR5 vs DDR4 na Intel Alder Lake – Sprawdzamy, która pamięć RAM jest szybsza. [Aktualizacja 03.12.2013]
Procesor Intel Haswell z odblokowanym mnożnikiem na jubileusz marki Pentium

Intel Pentium Anniversary Edition ma trafić do sprzedaży w połowie tego roku. Nie znamy jeszcze dokładnej daty wprowadzenia procesora do sklepów i trzeba jeszcze poczekać na dokładniejszą specyfikację jednostki, w tym np. bazowe taktowanie. Patrząc na inne procesory w ofercie Intela można jednak zgadywać jego cenę, która nie powinna zbytnio przekroczyć 300-400 złotych.

źródło: anandtech.com