Procesor Phoenix - 263 lata pracy na baterii od zegarka!

Naukowcy z Uniwersystetu Michigan stworzyli niezwykle energooszczędny mikroprocesor. Do pracy potrzebuje on tak niewiele mocy, że na baterii od zegarka przepracowałby aż 263 lata!

Układ ma kształt kwadratu o boku zaledwie 1 milimetra. W porównaniu do podobnych mu układów potrzebuje 10 razy mniej mocy podczas pracy i aż 30 000 razy mniej, gdy jest uśpiony. Warto podkreślić, że w tym drugim trybie pracy Phoenix spędza 99 procent swego czasu.

Oczywiście mikroprocesor nie pasuje do komputerów PC i nie jest kompatybilny ze zbiorem instrukcji x86 - Phoenix będzie stosowany w implantach i systemach monitoringu otoczenia (naprężeń w betonie itp.). Układ zawiera swój własny zegar, który budzi go na 1/10 sekundy co 600 sekund, wykonuje 2000 instrukcji i ponownie usypia. W ciągu roku w trybie pracy Phoenix spędza mniej niż 90 minut.

Największe wrażenie robi jednak pobór mocy w trybie uśpienia - Phoenix potrzebuje wtedy 30 pikowatów (0,00000000003 W). Dla porównania: nowoczesny, zaprojektowany z myślą o oszczędnym poborze mocy Intel Atom w najniższym możliwym trybie bezczynności (C6) potrzebuje 80 mW (0,08 W).

Dodatkowe informacje: "Researchers Set Low-Power Chip Record with Phoenix Processor" (w języku angielskim)