Procesor do PlayStation 3 gotowy

Sony rozpoczęło produkcję pierwszych, na razie testowych egzemplarzy swojego nowego procesora Cell, który zasili kolejną generację konsol do gier PlayStation 3 oraz urządzenia elektroniki użytkowej.

Układ został opracowany we współpracy z firmami IBM oraz Toshiba. Układ ma oferować potężną moc obliczeniową, która będzie wymagała jednak nowego podejścia do kwestii pisania oprogramowania dla centralnych jednostek obliczeniowych (CPU). Na razie Sony nie podało szczegółów na czym ta zmiana podejścia miałaby polegać.

Procesor jest produkowany już dziś, chociaż na premierę PlayStation 3 przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Powód takiej strategii jest prosty – Sony musi wyposażyć firmy piszące gry na nową konsolę w pełnowartościowy produkt tak aby w momencie premiery urządzenia klienci mogli wybierać w mnogości tytułów. Do końca br. Sony będzie dysponowało nową linią produkcyjną przystosowaną do wytwarzania Cell. Będzie on produkowany w nowoczesnym procesie technologicznym 0,065 mikrona na waflach 300 mm. Układy będą powstawały w fabryce Sony w Nagasaki oraz zakładach IBM w USA.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: