Procesor i GPU w jednym - AMD pokazało układy Fusion

Koncern AMD oficjalnie zaprezentował możliwości układu Fusion - jednostki będącej połączeniem procesora centralnego i graficznego.


PC World Testy - procesory AMD i Intel

Rick Bergman z AMD pokazuje wafel krzemowy z układami Fusion

Polecamy:

Prezentację technologii Fusion, jaka miała miejsce na targach Computex 2010, poprowadził Rick Bergman, wiceprezydent i generalny menedżer w AMD Products Group.

"Rosnące zainteresowanie tworzeniem i dzieleniem się multimedialną zawartością wymaga przygotowywania nowych aplikacji oraz rozwiązań pozwalających płynnie nią zarządzać i ją przetwarzać" - wyjaśniał Bergman. "Na przykład, pliki wideo o niskiej rozdzielczości muszą zostać przeskalowane tak, by można było je oglądać na większych ekranach, odwrotny proces muszą przejść filmy w formacie HD, które chcemy obejrzeć na wyświetlaczu smartfona. Natomiast domowe nagrania wymagają często stabilizacji i podretuszowania" - tłumaczył przedstawiciel AMD.

Zgodnie z tą wizją zintegrowane układy Fusion mają zapewnić znaczną poprawę jakości grafiki oraz większą wydajność w różnych aplikacjach. AMD zapewnia, że z tego typu jednostkami przeglądanie zasobów Internetu, gry czy oglądanie filmów w jakości HD stanie się bardziej płynne.

W pierwszej połowie 2011 r. gotowe będą dwie wersje układu Fusion - standardowa o nazwie kodowej Llano oraz energooszczędna Ontario.

Llano, wykorzystujący ok. miliard tranzystorów, wykonany będzie w 32-nanometrowym procesie technologicznym. W wersji desktopowej Llano ma wejść w skład platformy Lynx i oferować do 4 rdzeni; mobilna wersja tego układu ma stanowić element platformy Sabine i oferować 4 rdzenie.

AMD Fusion - zobacz demo:

Fusion ściśle tajne

Pokaz na Computeksie 2010 AMD zorganizowało w ten sposób, aby nie ujawnić zbyt wielu informacji dotyczących technicznych aspektów nowej technologii (w razie gdyby detale miały wpaść w ręce największego konkurenta - Intela).

Bergman w czasie swojego wystąpienia pokazał m.in. płytkę krzemową, wypełnioną układami Fusion, ale reporterzy nie otrzymali zgody na fotografowanie wafla po zakończeniu pokazu. Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości mogłoby dostarczyć informacji na temat liczby układów możliwej do wytworzenia z jednego kawałka płytki krzemowej - tłumaczyli przedstawiciele koncernu.

Aktualizacja: 04 czerwca 2010 13:28

Do artykułu dodano film z pokazu technologii Fusion na targach Computex 2010.