Procesor, którego nikt nie chce?

Intel zaprezentował procesor Celeron 600 MHz, jednak nowy model nie spotkał się z zainteresowaniem największych producentów zestawów komputerowych.

Niedawno Intel informował, że nie będzie sprzedawał Celeronów szybszych niż 500 MHz. W środę zaprezentował jednak dwa nowe procesory Celeron wykonane w technologii 0,25 mikrona, taktowane zegarem 566 i 600 MHz.

Wielcy producenci komputerów - Compaq, Dell, Gateway i Hewlett-Packard - nie wyrazili na razie chęci wykorzystania nowych chipów. Rzecznik HP Ray Aldrich poinformował jedynie, że pierwsze PC serii Pavilon wyposażone w Celerony 566 MHz będzie można zakupić najwcześniej w kwietniu, a procesory 600 MHz nie będą w ogóle montowane w zestawach HP. "Dell pozostaje przy budowie modeli opartych na Celeron 466 MHz i Pentium III 550 MHz" - powiedział Seth Walker, rzecznik firmy. Pozostali producenci komputerów nawet nie sprecyzowali swoich planów.

Przyczyną nikłego zainteresowania mogą być ograniczenie pamięci cache L2 Celeronów do 128 KB (dla porównania PIII wyposażono w 256 KB pamięci cache L2) i granica taktowania szyny płyty głównej FSB do 66 MHz. W efekcie Celerony będą wiele wolniejsze od taktowanych tym samym zegarem Pentium III.


Zobacz również