Procesor na papierze

Dzięki Seiko Epson idea wyprodukowania elektronicznego papieru stała się realniejsza. Wszystko za sprawą opracowania przez tę firmę prototypowego mikroprocesora, który jest posadowiony na elastycznym, plastykowym podłożu.

Układ (8 bitowy asynchroniczny mikroprocesor) nosi nazwę ACT11 i składa się z 32 tys. tranzystorów TFT (Thin-Film Transistors), które umieszczono na giętkim plastykowym podłożu. Mikroprocesor ma 27 x 24 milimetry, jest taktowy zegarem 500 kHz i jest zasilany napięciem 5 woltów. Inne ważne parametry mikroprocesora, to: 80 pinów, 608 instrukcji, przestrzeń adresowa 16 MB.

Jest to pierwszy produkt, który może posłużyć do projektowania systemów określanych mianem elektronicznego papieru (e-paper), chociaż do podjęcia produkcji tego rodzaju rozwiązań jest jeszcze daleko. Specjaliści sądzą, że będzie to możliwe za pięć lat.

Wcześniej firma musi zintegrować technologię TFT (nisko temperaturowy polisilikon ) ze swoją inną nowatorską technologią, która nosi nazwę OLED (Organic Light Emitting Diode).

Układ ACT11 opracowano w ramach prac nad innymi programami wykorzystującymi technologię "inkjet" (działka atramentowe), celem podjęcia produkcji układów elektronicznych i giętkich ekranów, które są posadowione na giętkim podłożu. Pod koniec 2004 r. firma Seiko Epson zademonstrowała technologię "inkjet", która pozwala produkować układy elektroniczne umieszczone na podłożu mającym grubość 200 mikronów.

Seiko Epson przewiduje, że kombinacja technologii TFT i OLED pozwoli w przyszłości produkować nie tylko elektroniczny papier, ale np. olbrzymie zwijane ekrany TV.


Zobacz również