Procesor skonfiguruje się w locie

Firma Stretch zaprezentowała procesor który ma możliwość samodzielnej konfiguracji w locie. Układ tego typu ma szansę zdobyć dużą popularność w takich zastosowaniach jak praca z multimediami czy instrumentami muzycznymi. Doskonale nadaje się także do zwiększenia bezpieczeństwa systemów operacyjnych lub sieci komputerowych.

Produkt Stretch’a tym różni się od innych mikroprocesorów ze zintegrowanymi instrukcjami zabezpieczeń czy obsługi multimediów, że modyfikuje swoje funkcje w locie. Instrukcje, które znamy z procesorów VIA, Intela czy AMD są przypisane układom na stałe.

Programowo konfigurowalny procesor nazwano S5000. Konfigurowalność osiągnięto dzięki zintegrowaniu z układem programowalnego rdzenia. Funkcje można przypisywać korzystając z języka programowania C/C++. Silnikiem procesora jest StretchS5, który zawiera w sobie rdzeń Tensilica Xtensa RISC oraz ISEF (Stretch Instruction Set Extension Fabric). Dzięki temu ostatniemu elementowi możliwe jest przesyłanie nowych instrukcji do procesora korzystając z jedynie języka C/C++. Kompilator Stretch C/C++ automatycznie wykrywa obszary oprogramowania, które są wyjątkowo intensywnie wykorzystywane, a następnie tworzy nowe instrukcje które mają przyspieszyć wykonywanie tych działań przez procesor.

Aktualnie rodzina procesorów S5000 składa się z trzech modeli z silnikiem S5. Różnią się one interfejsem wejścia i wyjścia (I/O) oraz opakowaniem przystosowanym do używania procesora w określonych konfiguracjach sprzętowych. Częstotliwość taktowania układu to 300 MHz. Z pierwszych testów wynika, że z takim taktowaniem S5000 potrafi wydajnościowo wyprzedzić układy pracujące z częstotliwościami rzędu 2 GHz.

Układy trafią na rynek masowy w drugiej połowie 2004 roku w cenach 35, 70 i 100 USD.


Zobacz również