Procesor skonfiguruje się w locie

Firma Stretch zaprezentowała procesor który ma możliwość samodzielnej konfiguracji w locie. Układ tego typu ma szansę zdobyć dużą popularność w takich zastosowaniach jak praca z multimediami czy instrumentami muzycznymi. Doskonale nadaje się także do zwiększenia bezpieczeństwa systemów operacyjnych lub sieci komputerowych.

Procesor skonfiguruje się w locie

Produkt Stretch’a tym różni się od innych mikroprocesorów ze zintegrowanymi instrukcjami zabezpieczeń czy obsługi multimediów, że modyfikuje swoje funkcje w locie. Instrukcje, które znamy z procesorów VIA, Intela czy AMD są przypisane układom na stałe.

Programowo konfigurowalny procesor nazwano S5000. Konfigurowalność osiągnięto dzięki zintegrowaniu z układem programowalnego rdzenia. Funkcje można przypisywać korzystając z języka programowania C/C++. Silnikiem procesora jest StretchS5, który zawiera w sobie rdzeń Tensilica Xtensa RISC oraz ISEF (Stretch Instruction Set Extension Fabric). Dzięki temu ostatniemu elementowi możliwe jest przesyłanie nowych instrukcji do procesora korzystając z jedynie języka C/C++. Kompilator Stretch C/C++ automatycznie wykrywa obszary oprogramowania, które są wyjątkowo intensywnie wykorzystywane, a następnie tworzy nowe instrukcje które mają przyspieszyć wykonywanie tych działań przez procesor.

Aktualnie rodzina procesorów S5000 składa się z trzech modeli z silnikiem S5. Różnią się one interfejsem wejścia i wyjścia (I/O) oraz opakowaniem przystosowanym do używania procesora w określonych konfiguracjach sprzętowych. Częstotliwość taktowania układu to 300 MHz. Z pierwszych testów wynika, że z takim taktowaniem S5000 potrafi wydajnościowo wyprzedzić układy pracujące z częstotliwościami rzędu 2 GHz.

Układy trafią na rynek masowy w drugiej połowie 2004 roku w cenach 35, 70 i 100 USD.