Procesor wykonany w technologii 5nm? Czemu nie...

Grupa południowokoreańskich naukowców z Instytutu Badań nad Elektroniką i Telekomunikacją (Electronic and Telecomunications Research Intitute - ETRI) twierdzi, że opracowała technologię, dzięki której możliwe będzie wytworzenie układów zastępujących tradycyjnie stosowane półprzewodniki krzemowe.

Wynalazek, nazwany przez naukowców "Izolatorem Motta" (Mott Insulator - nazwany tak na cześć sir Nevilla Francisa Motta laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1977), normalnie nie przewodzi ładunków elektrycznych. Można jednak do tego doprowadzić poddając go wysokiemu napięciu. Spełnia wtedy podobne funkcje jak półprzewodniki, jednocześnie wydzielając niewiele ciepła.

"Krzem wydziela dużo energii, przez co niemożliwe jest umieszczenie ultra cienkich obwodów na chipach, izolatory Motta nie generują ciepła, w tym samym czasie wykonując te same zadania, co półprzewodniki krzemowe" - twierdzi Lim Joo-Hwan, szef Instytutu - "Półprzewodniki stosowane w XX wieku ustąpią miejsca izolatorom Motta". - dodaje. Według niego, wynaleziona przez koreańskich naukowców metoda umożliwi wytwarzanie chipów w technologi nawet 5 nm. (Przypomnijmy, że obecnie stosowane rozwiązania teoretycznie pozwalają na układy wykonane w technologii 40 nm.)


Zobacz również