Procesor z MIT działa jak ludzki mózg, ale nie potrafi jeszcze kochać

Czy czasami czujesz, że twój komputer jest mądrzejszy od Ciebie? Zespół z MIT opracował procesor, który może sprawić, że komputer będzie jeszcze bardziej przypominał ludzki mózg.

Neurony

Dopiero co pisałem o Fast Runner - czyli najszybszym robocie na świecie opracowywanym przez MIT. Okazuje się, że ta sama amerykańska instytucja pracuje nad kolejnym ciekawym projektem.

Nowy procesor udaje trochę sposób, w jaki działa ludzki mózg - kolekcjonuje informacje i zapamiętuje je w “plastyczny" sposób. Krzemowy procesor zawiera 400 tranzystorów, które pozwalają symulować ruch pomiędzy neuronami w mózgu. Oczywiście mózg potrzebuje połączeń jonowych (wykorzystujących potas i wapno), by kontrolować ten przepływ. Procesor MIT również symuluje te połączenia, co oznacza, że działa w trybie analogowym, a nie w binarnym.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja pomoże w ekologicznej jeździe

Sztuczny mózg dla robotów?

Celem procesora MIT jest pomoc naukowcom dowiedzieć się więcej o działaniu mózgu. W przyszłości ulepszony model tego procesora może zostać wykorzystany w takich urządzeniach jak np. roboty. Więcej możecie przeczytać na stronie MIT.

Powstanie nowa generacja komputerów i robotów?

Ostatnio pisałem o tym, że Skynet w realu jest coraz bliżej. Badania z MIT również wpisują się w ten trend. Wygląda na to, że komputer działający jak ludzki mózg nie jest kwestią dalekiej przyszłości. A co wy o tym myślicie?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: