Procesor z grafiką AMD ze wsparciem dla DirectX 11

Procesory ze zintegrowana grafiką firmy Advanced Micro devices, które trafią do sprzedaży już może w przyszłym roku, poza czteroma rdzeniami oferować mają także wsparcie dla najnowszego API Microsoftu - DirectX 11.

Mowa oczywiści o układach Llano, które wykonywane będą w procesie technologicznym w rozmiarze 32 nm. Pierwsze CPU ze zintegrowaną grafiką firmy AMD (zwane ALU) wyposażone będą w maksymalnie cztery rdzenie, procesor graficzny zgodny z bibliotekami DirectX 11, zintegrowany, dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 (1600 MHz) i zapakowane będą w obudowy BGA i FS1, co powinno znacznie obniżyć współczynnik TDP (Thermal Design Power) nowych układów.

Nowe chipy AMD są częścią platformy mobilnej Sabine, w skład której, poza układami Llano, wejdą także chipset SB9xxM (obsługujący m.in. USB 3.0, SATA i RAID) i nowa wersja dyskretnych układów grafiki dla notebooków (dla użytkowników, którym nie wystarczy zintegrowany w Llano chip graficzny).

Premiera Sabine (wraz z Llano) planowana jest w 2011 roku, jednak według nieoficjalnych informacji, nowa platforma mobilna AMD być może zadebiutuje już pod koniec przyszłego roku.

Firma AMD nie wydała żadnego komentarza w tej sprawie.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - procesory AMD i Intel