Procesor z grafiką Intela sfotografowany

Do Sieci wyciekły pierwsze zdjęcia procesora Intel Clarkdale, który będzie pierwszym desktopowym układem CPU ze zintegrowaną grafiką. Nowy chip wykonywany będzie w dwóch rozmiarach - 32 i 45 nm.

Intel rozesłał już próbki nowych procesorów do około 30 producentów komputerów i wspomniane w tytule zdjęcie pochodzi zapewne od jednego z nich.

Procesor Clarkdale to dwurdzeniowy układ (dzięki technologii HT obsługuje 4 wątki) wytwarzany w procesie technologicznym w rozmiarze 45 nm oraz 32 nm. Ma wbudowany kontroler pamięci DDR3, zintegrowany układ graficzny i współpracować będzie z podstawką LGA1156.

Procesor z grafiką Intela sfotografowany

CPU ze zintegrowaną grafiką - Clarkdale (źródło: XtremeSystems Forums)

Istnieje także mobilna wersja CPU z GPU - Arrandale, który będzie częścią nowej platformy Intela dla notebooków - Capella.

O procesorach ze zintegrowaną grafiką zrobiło się głośno w zeszłym roku. Obaj znani producenci, Intel i Advanced Micro Devices zapowiedziały tego typu układy. Intel będzie jednak pierwszy, bo zamierza wprowadzić do sprzedaży nowe CPU z grafiką jeszcze w tym roku (mobilna wersja zadebiutuje na początku 2010 r.), drugi z koncernów zrobi to nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - procesory AMD i Intel