Procesorowe tango


Celeron

Linia procesorów Celeron nie przechodzi ani żadnych szczególnych wzlotów, ani upadków. Jest konsekwentnie rozwijana, zapożyczając kolejne rozwiązania w nieco okrojonej formie od starszych braci. Kiedyś podstawą Celeronów było jądro Pentium III, teraz wykorzystywane są kolejne jądra Pentium 4. W tej chwili jest to jądro Northwood.

Procesorowe tango

Ocena wydajności/Taktowanie (GHz)

Ograniczenia w stosunku do pełnej wersji Pentium 4 dotyczą wolniejszego taktowania magistrali systemowej (100 MHz, czyli efektywnie 400 MHz) oraz mniejszej pamięci podręcznej (128 KB zamiast 512 KB w Pentium 4). Bardzo skutecznie ogranicza to wydajność systemów z procesorami Celeron i lokuje je tam, gdzie chciał producent - w tanich komputerach, sprzedawanych w hipermarketach. Oficjalnie linia Celeronów w obecnej formie kończy się na układzie 2,8 GHz. Na początku przyszłego roku ma się pojawić w sprzedaży nowy Celeron, wykorzystujący jądro Prescott, produkowany w technologii 0,09 mikrona i wyposażony w 256 KB pamięci podręcznej.

Procesorowe tango

Porównanie procesrów AMD i Intela

W testach wydajności Celerony wypadają przeciętnie i trudno krytykować ten zamierzony stan rzeczy. Warto zwrócić tylko uwagę, że pod względem cenowym Celerony konkurują z Athlonami XP. Problem polega na tym, że przy każdym poziomie cen, odpowiedni układ AMD okazuje się szybszy, czasami znacznie, od procesorów Celeron. Trudno znaleźć zatem racjonalne uzasadnienie zakupu Celerona zamiast Athlona XP, jeśli celem jest zbudowanie taniego, ale wydajnego komputera. Przeważającym argumentem może być tylko wyjątkowa sympatia do Intela albo chęć wykorzystania już posiadanej płyty głównej, przystosowanej właśnie do Celeronów i Pentium 4.