Procesorowy full-wypas dla bogaczy

Procesor za 4000 zł to dla większości użytkowników czyste szaleństwo. Tyle kosztuje najszybszy procesor Intela dla komputerów desktop. Najnowsze P4 Extreme Edition 3,73 GHz zdecydowanie różni się od swoich poprzedników, którzy byli de facto nieco tylko przefarbowanymi serwerowymi Xeonami z pamięcią podręczną trzeciego poziomu. Teraz procesor ten jest "normalniejszy", różni się nieznacznie od swych standardowych braci. Sprawdzimy jak przedstawia się jego wydajność w porównaniu do najszybszego dotychczas układu Extreme Edition 3,46 GHz oraz równie nowego co model 3,73 GHz, pierwszego testowanego przez nas procesora nowej serii Pentium 4 660 taktowanego z częstotliwością 3,6 GHz. Układ ten od "Extremalnego" różni się jedynie wolniejszą szyną systemową, za to cenowo jest tańszy o ok 1500 zł. Czy tańszy procesor okaże się też szybszy?

Niedawno prezentowaliśmy pojedynek wydajności pomiędzy procesorami P4E 3,6 GHz vs Athlon 64 4000+ . Po niedługim czasie przedstawiliśmy Wam test topowego układu Intel P4 Extreme Edition 3,46 GHz . Teraz w ofercie Intel dokonał pewnej rewolucji, wprowadzając na rynek Extreme Edition nowej generacji, konstrukcyjnie bardzo zbliżony do procesorów z rdzeniem Prescott.

Procesor P4 z podstawką LGA775

Procesor P4 z podstawką LGA775

Wprowadzając na rynek procesor Extreme Edition 3,46 GHz Intel wprowadził istotne udoskonalenie, które obecnie trafiło do większej ilości procesorów tego producenta - szynę systemową 1066 MHz. Dotychczas FSB procesorów P4 było ustalone na 800 MHz, a Celeronów D na 533 MHz. Przeszkodą w przejściu na nowy standard, która czeka na część dotychczasowych użytkowników procesorów P4 zamierzających zmienić procesor na wersję EE, będzie niemożność instalacji na starych płytach procesorów pracujących z FSB 1066 MHz. Oczywiście procesory takie będą na nich funkcjonowały jednak w wolniejszym trybie 800 MHz. Aby skorzystać z pełnej mocy procesora trzeba albo uaktualnić BIOS płyty głównej z chipsetem i915 i i925X (o ile producent zaoferuje taką możliwość) lub też zaopatrzyć się w płytę z nowym chipsetem i925XE. Wszystkie nowe procesory Intela wyposażone są w podstawki LGA775.

Extremalny Xeon, kontra Extremalny Prescott kontra As z rękawa

Stary: P4 3,46 GHz EE (Extreme Edition) wykonywany jest w procesie technologicznym 0,13 mikrona. Jego wyposażenie to 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu i aż 2 MB pamięci trzeciego poziomu. Jest to procesor bazujący na architekturze serwerowych układów Xeon, nie może oczywiście pracować tak jak Xeony w konfiguracjach wieloprocesorowych. Układ nie posiada także funkcji ochrony antywirusowej XD-bit, jest 32-bitowy oraz nie posiada zestawu instrukcji multimedialnych SSE3.

Dane technincze procesora P4 EE 3,46 GHz

Dane technincze procesora P4 EE 3,46 GHz

Nowy: P4 3,73 GHz EE (Extreme Edition) produkowany jest w nowocześniejszym procesie 0,09 mikrona co pozwoliło m.in. na uzyskanie wyższej częstotliwości taktowania. Procesor ten konstrukcyjnie zdecydowanie różni się od wersji opisanej powyżej. Bazuje na zmodyfikowanym rdzeniu Prescott znanym z pozostałych, aktualnie dostępnych procesorów serii P4. Różni się od większości z nich bardzo dużą, bo 2-magabajtową pamięcią podręczną drugiego poziomu. Pamięci trzeciego poziomu nie ma jednak wcale. Intel wprowadził do konstrukcji procesora więcej nowości - odblokowano 64-bitowe rozszerzenia nazwane przez Intela EM64T czyli 64-bitowe adresowanie pamięci, uruchomiono także sprzętowe wsparcie ochrony antywirusowej XD-bit (aby działało trzeba mieć zainstalowany Service Pack2 do Windows XP) oraz dodano instrukcje SSE3. Procesor tak jak jego poprzednik pracuje z magistralą systemową 1066 MHz. Niestety wszystkie te zmiany przyniosły także jeden za to istotny minus - wydłużenie i tak długiego potoku wykonawczego aż o połowę. Może to w sposób bardzo istotny wpłynąć na spadek wydajności procesora w niektórych aplikacjach (szczególnie tych, które nie korzystają z dużej pojemności pamięci podręcznej). Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się analizując wyniki testów.

Dane technincze procesora P4 EE 3,73 GHz

Dane technincze procesora P4 EE 3,73 GHz

Obiecujący: P4 660 (3,6 GHz) procesor ten to na wstępie nasz faworyt jeśli chodzi o testowaną trójkę. Konstrukcyjnie od wersji EE 3,73 różni się jedynie wolniejszą szyną systemową - 800 zamiast 1066 MHz. Jest za to od topowego modelu zdecydowanie tańszy bo kosztuje ok 2500, a nie 4000 zł. Jest to wciąż cena bardzo wysoka, jednak 1500 zł "na ulicy nie leży" i tym bardziej interesujące będzie bezpośrednie porównanie obu tych układów. Istotne dla wielu osób może być także to, że model pracujący z FSB 800 MHz będzie bez problemów pracował z większością płyt głównych dostępnych na rynku. CPU-Z identyfikuje go jako model P4 558, jednak jest to wersja 660.

Dane technincze procesora P4 660

Dane technincze procesora P4 660

Konfiguracja platformy testowej

Wraz z referencyjną płytą główną Intela na chipsecie i925XE (Intel Culver City 2 D925XECV2) w teście udział wzięły pamięci DDR2 (2x512 MB) pracujące z taktowaniem 533 MHz. Pozostałe elementy zestawu testowego to dysk twardy Maxtor MaXLine III 250 GB SATA150, karta graficzna MSI PCX 5750. System operacyjny Windows XP Pro.

Schemat chipsetu i925XE

Schemat chipsetu i925XE

Niestety z braku dostępnego do testów, porównywalnego pod względem ceny (FX-55 jest nawet od procesorów Intela droższy) i przeznaczenia (najbardziej wymagający gracze) procesora AMD Athlon FX-55 skoncentrowaliśmy się na porównaniu wydajności procesorów Intela. Jak tylko dotrze do nas FX55 zaprezentujemy Wam jak wypada w porównaniu do konkurentów.

Przechodzimy do konkretów

Uwaga: Pełną wersja artykułu, tabeli oraz więcej wyników testów znajdziecie w najbliższym wydaniu PC World 4/2005

Testy przeprowadziliśmy zarówno korzystając z benchmarków syntetycznych badających teoretyczną wydajność procesora, jak i testów w realnie wykorzystywanych aplikacjach. Kompilacja tych testów pozwoli Wam zorientować się w potencjalne 3 prezentowanych procesorów.

Tabela ze specyfikacjami technicznymi oraz wynikami testów procesorów P4

Tabela ze specyfikacjami technicznymi oraz wynikami testów procesorów P4

PC Mark 2004

Po wyniku ogólnym oraz czystym teście samego procesora gdzie pomijany jest wpływ pozostałych elementów komputera widać, że nasza platforma testowa została dobrze przygotowana. Wyniki ogólne oraz testu procesora wskazują wyraźnie, że najszybszy jest tu P4 EE 3,73 GHz, zaraz za nim, z niewielką strata plasuje się ten, z którym wiązaliśmy przed testami spore nadzieje - P4 660. Ostanie miejsce przypada dotychczas najszybszemu P4 EE 3,46 GHz. Jak widać, w teście tym nawet 2 MB pamięci trzeciego poziomu nie pomagają wygrać z procesorem pracującym z wyższą częstotliwością.

PovRay 3.5

PovRay to aplikacja służąca do generowania fotorealistycznych, trójwymiarowych obrazów przy użyciu techniki zwanej ray-tracingiem. W procesie generowania obrazu brane są pod uwagę parametry oświetlenia i budowy obiektów. Tworzenie obrazów drogą ray-tracingu wymaga ogromnych mocy procesora, trwa długo, jednak daje doskonałej jakości efekt końcowy w postaci obrazu charakteryzującego się realistycznymi odbiciami, cieniowaniem, perspektywą oraz innymi efektami. Moc procesora jest tu kluczowa dla osiągnięcia jak najkrótszych czasów tworzenia grafiki. Niespodzianek po raz kolejny nam oszczędzono. Testową scenę najkrócej generował model EE 3,73 GHz, który uczynił to w czasie o 7 s krótszym niż drugi w rankingu EE 3,46 GHz. Tylko o 3 s był od niego wolniejszy P4 660. W programach tego typu pojemność pamięci podręcznej ma duże znaczenie, dlatego też pomimo wyższego taktowania P4 660 musiał uznać wyższość "domowego Xeona".

WinRAR 3.03

Program do kompresji plików jest doskonałym narzędziem do badania wydajności procesora. Algorytm kompresji obciąża procesor w znacznym stopniu, a aby zachować wiarygodność pomiarów za każdym razem "pakujemy" te same pliki ułożone w tej samej strukturze katalogów. W 200-megabajtowym zbiorze znajdują się zarówno pliki o małej jak i większej objętości. Podczas testu w opcjach programu kompresującego ustawiamy największą możliwą kompresję (Best) co wydłuża proces kompresji jednak pozwala dodatkowo zwiększyć obciążenie jednostki obliczeniowej. Czas trwania kompresji mierzymy w sekundach. Czołowa pozycja się nie zmieniła, natomiast przetasowanie nastąpiło na drugiej i trzeciej pozycji. Tu miejscami zamienił się P4 EE 3,46 z P4 660.

Podsumowanie

Zmiany architektury w procesorach serii Extreme Edition nie przyniosły rewolucji jeśli chodzi o wydajność procesorów. Układ 3,73 GHz konsekwencje spadku wydajności związane z wydłużeniem potoku wykonawczego nadrabia zwiększoną częstotliwością taktowania. Inaczej miałby duże problemy z wyprzedzeniem starszego modelu. Dużo większe korzyści płyną jednak z nowych funkcji o których pisaliśmy na początku prezentując "sylwetki" układów. Bardzo dobrze zaprezentował się za to model P4 660, który przy cenie zdecydowanie bardziej przystępnej (choć i tak dla większości abstrakcyjnej) wypada niewiele słabiej od wersji "bezkompromisowej". Wystarczy mu przy tym tańsza płyta główna, a przy zastosowaniu wydajnego układu chłodzenia można liczyć na uzyskanie zadowalających wyników podkręcania przy podnoszeniu częstotliwości taktowania szyny systemowej.

Dla tych, którzy już nie moga doczekać się procesorów dwurdzeniowych i mają swoje zdanie na temat pomysłu AMD i Intela na produkty nowej generacji, prygotowaliśmy pojedynek AMD Toledo vs Intel Smithfiled. Zaprawdzamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami na ich temat.


Zobacz również