Procesory

Pojedynek Intela i AMD był niezwykle wyrównany - procesory tych firm zdobyły w rankingu TOP 10 po 5 pozycji.

Pojedynek Intela i AMD był niezwykle wyrównany - procesory tych firm zdobyły w rankingu TOP 10 po 5 pozycji.

Najnowsze Pentium 4 2,2 GHz, z jądrem Northwood, wykonane w technologii 0,13 mikrona, jest najbardziej wydajnym procesorem dostępnym w tej chwili na rynku. Niestety, jego cena sprawia, że zakup staje się całkowicie nieopłacalny, co zostało odzwierciedlone w ocenie opłacalności.

Także cena najszybszego firmy AMD, modelu Athlon XP 2000+, nie zachęca do zakupów, choć jest ponad dwukrotnie niższa niż cena Pentium 4 2,2 GHz. Co ciekawe, przy tak dużej różnicy w cenie, spadek mocy jest minimalny i przełożył się na zaledwie 0,7 punktu różnicy w ocenie wydajności.

Jeśli priorytetem w czasie dokonywania zakupów jest stosunek ceny do możliwości, wówczas zdecydowanie należy swoją uwagę skupić na dwóch procesorach AMD. Starszy Athlon Thunderbird 1,4 GHz i nowszy Athlon XP 1500+ oferują bardzo zbliżoną, wysoką wydajność, a cena jest zupełnie przystępna. W związku z tym procesory te otrzymały odpowiednio 10 i 9 punktów w ocenie opłacalności. Pod tym względem Intel ma wiele zaległości - najlepszy stosunek ceny do wydajności cechuje Pentium 4 1,6 GHz, ale nawet w tym przypadku ocena wynosi zaledwie 6,6 punktu. Najszybszy z domowych procesorów - Duron 1300 - został sklasyfikowany dopiero na 16 miejscu, pomimo wysokiego taktowania zegara. Co ciekawe, osiągnął ocenę wydajności identyczną jak Pentium 4 1,4 GHz.

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów

W ciągu najbliższego miesiąca możesz się spodziewać znacznych zmian w rankingu - podczas zbliżających się targów CeBIT obydwaj konkurenci zaprezentują najnowsze wersje swoich układów.

Wśród nowości będzie Pentium 4 2,4 GHz, najnowsze Athlony XP z oznaczeniami powyżej 2000+, a także procesory tańsze m.in. Celeron 1,4 GHz. W nieco dłuższej perspektywie (ale jeszcze w 2002 r.) możemy spodziewać się kolejnych interesujących debiutów, m.in. Celerona z jądrem zapożyczonym z Pentium 4. Z kolei AMD powinno ostatecznie przestawić swoją produkcję na proces technologiczny 0,13 mikrona, dzięki czemu będzie w stanie szybciej zwiększać taktowanie swoich procesorów. Nie są natomiast ostatecznie sprecyzowane plany firmy VIA, która zapowiada m.in. wprowadzenie do produkcji procesora Nehemiah, jednak terminy jego premiery przesuwają się.